Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Kızılayı'ndan Bayırbucak Türkmenleri için kampanya

Giriş Tarihi: 16.12.2015 15:05
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, son günlerde Rusya'nın saldırılarının had safhaya ulaştığı Bayırbucak Türkmenlerine yönelik yardımları kış şartlarını dikkate alarak artırmak istediklerini belirterek başlattıkları kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Türk Kızılayı tarafından Suriye'deki insanlık dramının son mağdurları Bayırbucak Türkmenleri için "Görmezden Gelmeyin" kampanyasının başlatılması dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Akar, bugüne kadar Suriyeli tüm mağdurlara, din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan 1 milyar 302 milyon lira yardım yaptıklarını bildirdi.

Akar, 2011 yılından bu yana 2 milyon 190 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptıklarını dile getirerek "Bunun 250 bin kadarı AFAD ve Kızılay'ın destek ve
yardımlarıyla ağırlanıyor" ifadesini kullandı.

Yardımların aralıksız sürdüğünü aktaran Akar, "Özellikle son günlerde Rusya'nın, Bayırbucak'taki Türkmen kardeşlerimize yönelik saldırıları had safhaya ulaştı. Biz de Kızılay olarak yaklaşan ve çetinleşen kış şartlarını göz önünde bulundurarak zaten yapmakta olduğumuz yardımları ve Türk halkının duyarlılığını artırmak istiyoruz. Bu kampanyayı Türkmen kardeşlerimiz için düzenliyoruz" dedi.

"Misafir" olarak nitelendirdiği Suriyeli sığınmacıları ağırlamaktan onur duyduklarını vurgulayan Akar, Türkmenler için Türk Kızılayının banka hesap
numaralarından, 168 çağrı merkezinden, tüm operatörlerden 2868'e SURİYE yazıp kısa mesaj atarak veya www.kizilay.org.tr adresi üzerinden online bağış yapılabileceğini ve "Görmezden Gelmeyin" yardım kampanyasına destek verilebileceğini bildirdi.

BU DÜNYA HEPİMİZE YETER

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da toplantıya Yerli Düşünce Derneğini temsilen katıldığını ve bu kampanyayı desteklediklerini dile getirerek, "Bu dünya hepimize yeter, neyi paylaşamıyoruz. Allah tüm insanlığı birbirine yardım eder kılsın. İnsanlığın vicdanı ölmesin" temennisinde bulundu. Topçu, geçen pazar Yerli Düşünce Derneği olarak bir kampanya da kendilerinin başlattığını ve toplanan 50 bin doları Türk Kızılayı yetkilisine teslim ettiklerini bildirdi.

Gideceği her toplantı ve konferansta Türk Kızılayının kampanyasına destek isteyeceği sözünü veren Topçu, Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu'dan da bu kampanyayı Meclis'te yaymasını talep etti.

Kampanyaya destek veren sivil toplum kuruluşları ve sendikaların temsilcilerinin konuşmalarının ardından Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar,
Topçu'ya plaket verdi ve kendilerine destek veren tüm kurumların temsilcilerine teşekkür etti.

Toplantıya, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, Hak-İş Kadın Kolları Başkanı Fatma Yavuz ve Dünya Gıda Programı Türkiye Temsilcisi Jean-Yves Lequime de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Kızılayı'ndan Bayırbucak Türkmenleri için kampanya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN