Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalpteki tümöre robotik müdahale

Kalbinde mandalina büyüklüğünde tümör olan Halime Ermiş (68), İstanbul Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'nde robotik cerrahi sayesinde sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Kalpteki tümöre robotik müdahale
Halime Ermiş, bayılma ve nefes darlığı şikâyetiyle Kamu Hastaneleri Birliği Çekmece Bölgesi Genel Sekreterliği İstanbul Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'ne başvurdu. Ermiş'in kalbinde mandalina büyüklüğünde (7 santimetre) bir tümör tespit edildi. Ermiş'i, Prof. Dr. İhsan Bakır'ın başında olduğu bir ekip ameliyat etti. Robotik cerrahi yöntemiyle göğüs açılmadı, 2 saatlik operasyonla tümör temizlendi. Ermiş, 5 günlük bir gözetimin ardından taburcu edildi. Şikâyetleri sona eren Ermiş, rahatlıkla yürümeye, merdiven çıkmaya başladı. Ermiş "Doktorlar durumu bana açıkladığında ilk başta çok korktum. Bayılmaların böyle bir tümöre bağlı olması beni çok şaşırttı. Neredeyse kalbimin büyüklüğünde tümörü göğsümde bıçak izi kalmadan aldılar. Çok sevindim. Kısa sürede ayağa kalktım" dedi.

TEKNOLOJİK BAŞARI

Prof. Dr. Bakır ise "Hastamızın kalbinden çıkarılan tümör çok nadir vakalardan biri. Bu büyüklükte bir tümörün göğsü yarmadan alınması da teknolojinin geldiği son noktaya işaret. Robot teknolojisiyle artık hekim hatasını en aza indiriyoruz. Şu anda dünyanın en ileri teknolojileri arasında yer alan bu robot en zorlu kalp ameliyatlarını bile yapılabilir hale getiriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalpteki tümöre robotik müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN