"DAEŞ'e cepheden saldıracağız"

Birleşik Krallık, DAEŞ ile mücadelenin neden gerekli olduğunu ve nasıl mücadele edeceklerine dair bir makale yayınladı.

Giriş Tarihi: 20.12.2015 12:17 Güncelleme Tarihi: 20.12.2015 12:21
DAEŞ'e cepheden saldıracağız
George Osborne ve Philip Hammond imzalı makalede küresel ortaklarla beraber DAEŞ ile mücadele edileceği belirtiliyor. DAEŞ'i Suriye ve Irak'ta yeneceklerini belirten Birleşik Krallık, bunun için 5 adımdan oluşan bir plan hazırladıklarını belirttiler.


Son haftalarda, Fransa ve Amerika'da korkunç olaylara tanık olduk. Terör saldırıları günlük hayatın akışında yüzlerce masum insanın ölümüne neden oldu. Bu saldırılar Batı dünyasını bölmek ve büyük uluslarımıza korku salmak için tasarlanmıştır. Ancak, biz birbirimize kenetlendik ve bu kararlılığımızdan almış olduğumuz güçle ortak değerlerimize tutunup bize tehdit oluşturan bu şeytana karşı koyacağız.

Bu nedenle bu hafta uluslararası müttefiklerimizle birlikte DAEŞ'e karşı koymak için her ikimiz de New York'da bulunacağız. DAEŞ'le mücadelemizde yeni tür bir tehditle karşı karşıyayız. Bu ölüm tarikatının liderleri sadece kontrol altında tuttukları bölgelerde yaşayan insanlara barbar ve vahşi bir terörizm uygulamıyor ancak bu vahşeti tüm dünyaya da yaymak istiyorlar.

Bu tüm hükümetler ve uluslararası toplumlar için yeni zorlu bir görev. Kendi ülkemizde karşı karşıya kaldığımız tehditlere cevap verirken ayrıca küresel ortaklarımızla DAEŞ'i Irak'ta, Suriye'de ve diğer ülkelerde yenmek için çalışmalıyız.

Bu kapsamlı yaklaşım 5 adımdan oluşmaktadır. İlk olarak, kendi ülkemizde karşılaştığımız terör saldırılarına, bu saldırıları tetikleyen aşırıcı ideolojiye çıkış yolu bırakmayacak şekilde bir strateji ile karşılık veriyoruz.

İkinci olarak, Suriye muhalefeti ve DAEŞ rejimi arasında gerçekleşecek görüşmelerle yeni Suriye'ye siyasi geçişi sağlamak için diplomatik adımlar atacağız. Cuma günü, Birleşik Krallık Hükümeti New York'ta Arab Ligi, Çin, Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye, Fransa, Rusya, İran, Irak, Amerika ve bu siyasi geçişin parçası olan diğer unsularla Suriye'deki sivil savaşı durdurmak için bir araya gelecektir.

Bu ortak çaba, Birleşmiş Milletler onaylı bir ateşkes izleme misyonuna yetki verecek ve Asad'ın görevi bırakmasını sağlayacak siyasi geçiş sürecini destekleyecek bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı çıkartılmasına odaklanıyor.

Bu Ekim ayından beri gerçekleşen üçüncü toplantı ve geçen hafta Riyad'da gerçekleşen Suriye muhalefeti konferansının devamı niteliğinde bir toplantı olacak. Bu toplantıda daha fazla Suriye muhalefeti liderlerinin katılımıyla Suriye sorunun son bulması için yapılacak görüşmelerin önünü açacak olan aracı komitesi ve vizyonu konusunda görüşmeler yapılacaktır.

Üçüncü olarak, bizler, DAEŞ'in ve Esad'ın zulmünden kaçan milyonlarca insana, insanı yardım sağlamaya devam edeceğiz. Hükümetimiz, dış yardım bütçesinden Suriyeli mültecilere destek için 1.1 milyar sterlinlik bir bölümü kullanmıştır, ancak çatışma sonrası yapılanma ve istikrar süreci için de bir milyar sterlin daha katkı sağlamaya da hazırız.

Dördüncü olarak, DAEŞ'in propagandasına karşı, ideolojisini yıkmak ve ölümcül amacına hizmet için örgüte yoğun katılımın önüne geçmek için harekete geçiyoruz.

Son olarak, DAEŞ'i uluslararası finans sisteminden soyutlamak örgütü parçalamak ve sonunda yok etmek için uygulanan her türlü kapsamlı stratejinin anahtar maddesi olmalıdır. Güney Suriye'de ve ayrıca Batı ve Kuzey Irak'ta topraklara el koyması, DAEŞ'in yüksek sayıda petrol sahasını kontrol etmesine neden oldu. Elde edilen bu petrolü sadece kendileri için değil, ayrıca düşük fiyatlara aracılara satmak için kullanıyorlar.

Doğrusu, Suriye'deki petrol sahalarından elde edilen petrolle DAEŞ günde 1.5 milyon dolarlık bir kazanç elde ediyor. Şu anda müttefiklerimizle gerçekleştirdiğimiz ve bu petrol sahalarının alt yapısını hedef alan askeri operasyonlar sayesinde DAEŞ'in bu kaynakları kısıtlanmaktadır. Ancak daha fazla yapabiliriz, ve yapmalıyız da.

Perşembe günü, 70 yıllık tarihinde Güvenlik Konseyi Finans Bakanlarının ilk toplantısı gerçekleşecektir. ABD Hazine Bakanı Jack Lew ve Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin'in de katılacağı, müttefiklerimizle gerçekleştireceğimiz bu toplantıda, DAEŞ'in ihtiyacı olan kaynaklara erişimini engellemek ve finans ağındaki zayıf noktalarını bulmak için yeni önlemler üzerine görüşmeler yapılacak. Birleşmiş Milletler yaptırımları DAEŞ'in yasadışı petrol ticaretini ve yağmaladığı eski eserlerin ticaretini kolaylaştıran tacirleri ve aracıları hedef almalıdır.

Bu kişileri tespit edebilmek için emniyet teşkilatlarımız ve istihbarat bürolarımız arasında daha iyi bir iletişim ve işbirliğine ihtiyacımız var. Ayrıca üye ülkelerden, teröristlere – DAEŞ veya diğer örgütlere - her hangi bir amaçla finansman sağlanması gibi durumlarda cezaların uygulanacağı bir düzenlemeye sahip olmaları konusunda yerel olarak daha çok şey yapmalarını isteyeceğiz.

Britanya ve uluslararası ortakları bizim temsil ettiğimiz her şeyi yok etmeyi amaçlayan terör örgütlerinin yasadışı finansman kaynaklarının önüne geçebilmek için daha fazlası için şimdi harekete geçmelidir. Özgürlük değerleri ve demokrasi tehdit altındayken, bu değerleri paylaşan bizler tüm dünyada bu tehdide karşı durmalıyız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"DAEŞ'e cepheden saldıracağız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN