Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu, ile görüştü

Başbakan , Siyasi Büro Başkanı 'i kabul etti.

Giriş Tarihi: 21.12.2015 01:44 Güncelleme Tarihi: 21.12.2015 02:56
Başbakan Davutoğlu, Halid Meşal ile görüştü
'nde gerçekleşen kabulde, ikili birlikte akşam yemeği yedi.

Davutoğlu ve Meşal'in görüşmesi yaklaşık 2,5 saat sürdü.

ERDOĞAN, HALİD MEŞAL'İ KABUL ETTİ


OSMANLI ARŞİVİNDE FİLİSTİN


HAMAS'IN KURULUŞU

Hareketi, başta Şeyh Ahmed Yasin olmak üzere Filistin'deki Müslüman Kardeşlerin liderleri tarafından 14 Aralık 1987 yılında kuruldu. Askeri gücündeki artıştan sonra örgüt, 1992 yılında İzzeddin el-Kassam Tugayları adıyla silahlı bir direniş kanadı oluşturdu.

Hamas, 2006 yılında Filistin parlamento seçimlerini oy çoğunluğuyla kazanıp iktidara gelmiş ve İsmail Heniyye başkanlığında hükümeti kurmuştu. Fetih Hareketi bunun ardından siyaset sahnesini Hamas'la paylaşmak zorunda kaldı. Fetih'in tepkisinin yanı sıra ABD, AB ve İsrail seçim sonuçlarını tanımadı.

İsrail, Hamas'ın 2006 yılındaki seçimlerden başarıyla çıkmasının ardından, Gazze'ye abluka uygulamaya başlamış, gıda ve inşaat malzemeleri girişine kısıtlama getirmişti. İsrail'in, Gazze'ye yönelik ablukası uluslararası tepkilere rağmen 9 yıldır aralıksız devam ediyor.

Uzun yıllar süren anlaşmazlığın ardından Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan 2014'te milli mutabakata varılmış ve bu çerçevede 2 Haziran'da Rami el-Hamdallah başkanlığında "Uzlaşı Hükümeti" kurulmuştu.

Hamas, her yıl 14 Aralık'ta kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu, Halid Meşal ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN