Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kürtler bu milletten kopmak istemiyor"

Trt Haber ekranlarında yayınlanan Betül Soysal Bozdoğan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Değişen Türkiye’nin konuğu gazeteci-yazar İlhami Işık oldu.

Giriş Tarihi: 21.12.2015 13:28
Kürtler bu milletten kopmak istemiyor

Terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen Süpürme Operasyonu'nun değerlendirildiği programda PKK anlayışı tartışılırken Hdp çizgisine dair de sorular soruldu.

Bölgenin içinden bir kimlik olan İlhami Işık'ın çarpıcı yorumları şöyle;

PKK 19 YAŞINDA BENİ VURDU

PKK kurulduğu gün Kürtleri öldürdü. Yüzlerce Kürdü öldürdü. Çünkü korku duygusunu yaymak istedi. PKK, 'Sömürgecinin ayakları' olarak tabir ettikleri şeyhler, meleler, ağalar, ve beyleri vurdu, hedef seçti. Kendinden olmayan Kürdü yok etmeye kodlanmıştır PKK.

Ben Kürdüm. Batman'da doğdum. Mardin'liyim, dağlıyım. PKK beni iki kere vurdu. Kendileri gibi düşünmediğim için vuruldum. PKK'lı olmadığım ve farklı düşündüğüm için hedef seçtiler beni. Benim suçum neydi? Kendileri gibi olmadığım için vuruldum ve hala izlerini taşıyorum. Böyle hastalıklı bir zihniyetin özgürlük getirme gibi bir anlayışı, pratiği olamaz.

KÜRTLER BU MİLLETTEN KOPMAK İSTEMİYOR

Devletin on yıllarca süren red-inkar ve asimilasyon politikaları karşısında özellikle 90'larda Kürt halkı bu ülkeyi terk etmedi. Komşu ülkelere göç etmedi. Yine bu vatan içinde batıya göç etti. Kürtler bu milletin bir parçası olmayı tercih ediyor. Buradan kopmak istemiyor. Son dönemde yaşanan devletin Kürtlere bakışındaki olumlu değişim ise Kürtleri bu millete daha fazla bağladı. O nedenle halk iç savaş çağrılarına kulak asmıyor. Bugün yine bir göç var. Ama bu defa PKK'nın baskısından dolayı, PKK tarafından öldürülme korkusundan dolayı insanlar şehirlerini terk ediyorlar. İç savaş senaryolarının veya "özyönetim"in başarılı olma şansı yoktur. Böyle bir senaryoyu destekleyecek Kürt sosyolojisi yoktur.

HENDEK SİYASETİYLE HAK KAZANIMI SAĞLANMAZ

7 Haziran'dan bu yana HDP'nin elde ettiği büyük siyasi kazanıma rağmen hendek siyasetiyle hangi hakkın kazanımını sağlayacaksınız? Sizin derdiniz siyasal, ekonomik ve sosyal hakların kazanımı değil başka "bir şey". Amacınız; Kürtler için siyaseten sorunları çözmek değildir. Bize ölümü-öldürmeyi-göçü ve acıyı dayatıyorsunuz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kürtler bu milletten kopmak istemiyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN