Türkiye'nin en iyi haber sitesi

gibi lar sona erecek

niteliğindeki lara son verilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiği öğrenildi.

Giriş Tarihi: 22.12.2015 11:25
Sansür gibi cezalar sona erecek
İzleyicisinden, yayıncısına siyasetçisinden sivil toplum kuruluşuna hemen her kesimin tepkisini çeken gibi lar sona eriyor. Talimat Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanı İlhan Yerlikaya ile bir araya geldi. Görüşmede, sorunun yapısal olduğu ve yasal değişiklik gerektirdiğine yönelik görüş ön plana çıktı.
Bu görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışılması talimatını verdiği öğrenildi. Bu kapsamda Yüksek Seçim Kurulu'nun cezalarının dayanağı olarak gösterilen 1961 tarihli, 298 sayılı kanunda değişikliğe gidilecek. Özellikle A Haber, Ülke TV, Kanal7 ve kanal24 gibi kanallara verilen rekor yayın durdurma cezaları ile gündeme gelen çağdışı uygulamanın sona erdirilmesi için, Ak Parti nezdinde yasal düzenleme hazırlığı başladı.

DARBE YASASI DEĞİŞECEK

Hazırlanan tasarı taslağında, darbe döneminin ürünü olan ve özel televizyonlar kurulmadan önce çıkarılan 54 yıllık, seçimlerin temel hükümlerine ilişkin" kanunda değişikliğe gidilmesi öngörülüyor. Yapılacak değişikliğe göre, YSK'nın seçim dönemi yayınları için RTÜK raporlarını dahi dikkate almadan kestiği cezalar son bulacak. İki kurum arasındaki işleyiş ve görevler net bir şekilde ayrılacak.

Böylece özel televizyon kanallarının TRT kıstaslarına bağlı kalmak zorunda olmadan özgürce yayın yapabilmesi sağlanacak. Yani seçim dönemlerinde TRT kanunu üzerinden özel kanallara çeki düzen verilemeyecek. Bu kıstaslara dayanılarak ceza kesilemeyecek.

Taslağa göre, tartışma programlarında yapılan yorumlar da cezanın nedeni olmayacak. Milli birlik, beraberlik, hakaret gibi belli başlı kurallar haricinde Televizyon kanalları dilediği yayını yapabilecek, dilediği konuğu yayına alabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sansür gibi cezalar sona erecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN