Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Tahşiyecilere kumpas'' davası

Paralel Devlet Yapılanması'nın ''Tahşiyecilere kumpas'' kurduğu iddiasıyla, , Samanyolu Yayın Grubu Başkanı , eski emniyet müdürleri ve 'ün de aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 33 sanığın yargılanmasına başlandı

Giriş Tarihi: 22.12.2015 11:51 Güncelleme Tarihi: 22.12.2015 12:02
''Tahşiyecilere kumpas'' davası

Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) ''Tahşiyecilere kumpas'' kurduğu iddiasıyla, , Samanyolu Yayın Grubu Başkanı , eski emniyet müdürleri ve 'ün de aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 33 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce adliyenin büyük salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Erol Demirhan, Ertan Erçıktı, Ömer Köse ile Ekrem Çelik, Hüseyin Nohut ve Mustafa Kılıçarslan ile başka suçtan tutuklu 4 sanık katıldı. Mustafa Kaplan ve Bünyamin Ateş'in de aralarında olduğu 15 müştekinin hazır bulunduğu duruşmaya, yokluğunda tutuklanmasına karar verilen firari sanık Fetullah Gülen ise katılmadı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın da izlediği duruşmanın yapıldığı salon ve çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Duruşma salonuna öncelikle tutuklu sanıklar, daha sonra sırasıyla avukatlar, basın mensupları ve sanık yakınları alındı.

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, duruşmadakilere ses ve görüntü kaydı yapmanın yasak olduğu uyarısında bulunarak duruşmayı başlattı.

Duruşma, sanıkların kimlik tespitiyle devam ediyor.

Bu arada, adliye önüne gelen bir grup, bekleyişini sürdürüyor.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, bir numaralı şüpheli Gülen ile tutuklu şüphelilerden Karaca, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek"le suçlanırken, diğer 31 şüphelinin ise "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan cezalandırılması istendi.

İddianamede, Gülen ve Karaca'nın, "silahlı terör örgütünü yönetme" suçundan 15 ila 22 yıl 6 ay, zincirleme şekilde "resmi belgede sahtecilik"ten 4 yıl 10,5 ay ila 22 yıl ve zincirleme şekilde "delil uydurarak iftirada bulunma" suçundan da 1 yıl 10,5 ay ila 10 yıl 6 ay olmak üzere toplam 21 yıl 9 ay ila 55'er yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, eski emniyet müdürlerinden Ali Fuat Yılmazer'in, "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 9 yıl ila 21 yıl, Tufan Ergüder'in, "silahlı terör örgütüne üye olma" ile zincirleme şekilde "resmi belgede sahtecilik" ve "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 14 yıl 3 ay ila 47 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi.

Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de "silahlı terör örgütüne üye olma" ile zincirleme şekilde "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 14 yıl 3 aydan 47 yıl 6'şar aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Mutlu Ekizoğlu'nun da "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 ila 15 yıl arasında hapisle cezalandırılması öngörüldü.

İddianamede, Ertan Erçıktı, Mustafa Kılıçaslan, Kazım Aksoy, Ali Cihan, Mehmet Ali Doğan, Recep Güleç, Mustafa Altunbulak, Çetin Öztürk, Rıfat Aslan, Erdem Kısa, Halit Akbulut, Yakup Ergün, Ufuk Yıldırım, Yasin Koyuncu ve Mustafa Uyanık'ın da yer aldığı 26 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma", zincirleme şekilde "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "delil uydurarak iftirada bulunma", suçlarından 7,5 ila 47,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.


Kaynak: AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Tahşiyecilere kumpas'' davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN