ndan açıklama

Başsavcılık, bir soruşturma sırasında, " sınırındaki bazı lerin terör örgütü mensuplarıyla görüştüklerine ilişkin deliller elde edildiği, başsavcılığın da dosyayı Gaziantep'teki Askeri Savcılığa gönderdiği" yönündeki lere ilişkin açıklama yaptı

Giriş Tarihi: 23.12.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 23:52
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama
, bir soruşturma sırasında, " sınırındaki bazı lerin terör örgütü mensuplarıyla görüştüklerine ilişkin deliller elde edildiği" yönündeki lere ilişkin, "Söz konusu haberlerden sadece, bir kısım suçlar açısından dosyanın yetkisizlik kararı ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı Askeri Savcılığına gönderildiği hususu doğru olup, haberde yer alan diğer unsurlar gerçek dışıdır" açıklamasında bulundu.

Başsavcılığın internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada, dün bir gazetede, "'le sınırda kirli ilişkiIer", bugün "1 yıldır sümen altı" başlıkları altında, başsavcılıkça yürütülen bir soruşturmayla ilgili, gerçeğe aykırı haberler hususunda açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Haber içeriğinde, "Bazı askeri şahısların lŞİD terör örgütü mensupları ile görüştükleri, açılan davadaki iddianamede bu görüşmelere yer verilmediği, terörden ötürü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının konuyu doğrudan soruşturabilecekken, soruşturmayı elinden çıkarmayı tercih ettiği, dosyayı yetkisizlik kararı ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay
Komutanlığı Askeri Savcılığına gönderdiğinin" iddia edildiğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu haberlerden sadece, bir kısım suçlar açısından dosyanın yetkisizlik kararı ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı Askeri Savcılığına gönderildiği hususu doğru olup, haberde yer alan diğer unsurlar gerçek dışıdır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2014/129556 numaralı dosya üzerinden 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 28 kişi hakkında soruşturma yürütülmüştür. Tahkikat sırasında, Kilis ili Elbeyli ilçesi sınır boyunda görevli bir kısım asker şahıslar hakkında, kişiseI menfaat temini, rüşvet ve kaçakçılığa göz yumma gibi bazı suçları işlemiş olabileceklerine dair veriler elde edilmiştir.

Söz konusu verilerin içeriğinde bazı asker şahıslarla lŞİD/DAEŞ terör örgütü mensupları arasında görüşme-irtibat olduğuna dair bir bilgi ya da tespit mevcut değildir. Görüşme içerikleri kişisel menfaat temini, rüşvet ve kaçakçılığa göz yumma gibi suçlara dairdir. Kaldı ki içeriklerin, atılı suçları oluşturduğuna dair tam bir netlik konusu değildir. İçerikler gazetede iddia edildiği gibi terör suçu değil, yukarıda belirtildiği gibi adi suç eylemleridir.

Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmanın konusu ile ilgisi bulunmayıp asker şahısları ilgilendirdiği için soruşturma bu yönüyle ayrılarak gereği için yetkisizlik kararı ile Gaziantep Askeri Savcılığına gönderilmiştir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN