Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Hastalar Yatağında Vuruluyor' yalanı mantık dışı"

Giriş Tarihi: 23.12.2015 18:02 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 23:51
Hastalar Yatağında Vuruluyor' yalanı mantık dışı

Birgün gazetesinin "Hastalar Yatağında Vuruluyor' haberi, içeriğindeki maddi hatalardan başka “Hastalar yataklarında kurşunlanıyor”, “Cizre Devlet Hastanesi askeri üs olarak kullanılıyor” türünden mantık ve gerçek dışı ifadeleri ile açık bir çarpıtma ve yalan haber olma özelliği taşıyor.

Birgün Gazetesi'nde Burcu Cansu imzasıyla yayınlanan, 23 Aralık 2015 tarihli haberde, sokağa çıkma yasağının olduğu ilçelerde sağlık hizmetleri konusunda yaşanan sıkıntılar konu edildi.

Cansu yaptığı haberde, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı olarak tanıttığı Şeyhmus Gökalp'in, Cizre'de sokağa çıkma yasağıyla birlikte ilçe sağlık hizmetlerinde ortaya çıkan problemler hususunda Birgün'e konuştuğunu ve "Hastalar, hasta yataklarında kurşunlanıyor", "Hastane askeri üs olarak kullanılıyor" şeklinde ifadeler kullandığını iddia etti.

Söz konusu haberle ilgili yaptığımız araştırma doğrultusunda Şeyhmus Gökalp'in, haberde verildiği gibi Diyarbakır Tabip Odası Başkanı değil, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi olduğu öğrenildi.

Kendisi ile görüştüğümüz Şeyhmus Gökalp ayrıca, "Hastalar yataklarında kurşunlanıyor." şeklinde bir ifadesi olmadığını, bunun gerçekle ilgisi olamayacağının açık olduğunu belirtti.

Gökalp, "Cizre Devlet Hastanesi askeri üs olarak kullanılıyor" iddiasına yönelik olarak da yine, kastının Birgün Gazetesi haberindeki gibi olmadığı, hastaneyi korumak amacıyla yapılan askeri tahkimatın ve çevredeki güvenlik unsurlarının fazlalığının, hastaneyi hedef haline getirebileceği kaygısını ifade etmeyi amaçladığını söyledi.

Birgün Gazetesinin bu haberi, içeriğindeki maddi hatalardan başka "Hastalar yataklarında kurşunlanıyor", "Cizre Devlet Hastanesi askeri üs olarak kullanılıyor" türünden mantık ve gerçek dışı ifadeleri ile açık bir çarpıtma ve yalan haber olma özelliği taşıyor.

Kaynak: Gununyalanları.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hastalar Yatağında Vuruluyor' yalanı mantık dışı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN