Roman açılımında yeni dönem

Giriş Tarihi: 23.12.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 13:42
Roman açılımında yeni dönem

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde başlayan Roman açılımında yeni bir döneme giriliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın da desteğiyle Romanlara yönelik yeni bir projenin startı verildi. Avrupa Birliği'nin 10 milyon Euro kaynak sağladığı "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi" adlı proje kapsamında belirlenen 12 pilot ilde, 20 adet Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi kurulacak. Birimlerin her birinde Roman Arabulucu / Sosyal Arabulucu adıyla birer Roman vatandaş görev alacak ve projeyle Romanlara yönelik geniş kapsamlı çalışmalar yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre projenin detayları şu şekilde olacak: Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) çerçevesinde alınan 10 milyon Euro değerindeki destek fonuyla birlikte 'Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi' adlı bir proje hazırlandı. IPA-I döneminde hazırlanan en büyük proje olan ve istihdamın geliştirilmesini hedefleyen projenin uygulama safhasına Kasım ayında geçildi.

12 PİLOT KENTTE 24 AYLIK ROMAN SEFERBERLİĞİ

Proje kapsamında 12 pilot ilde (Ankara, Adana, Balıkesir, Hatay, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ) 24 ay boyunca uygulanacak. Bu çerçevede, Roman vatandaşlara çeşitli konularda yardım ve danışmanlık sunulacak, Roman semtlerinde araştırmalar gerçekleştirilecek, ayrımcılıkla mücadele alanında farkındalığı ve sivil diyaloğu güçlendirmek için eğitimler verilecek, Roman semtlerindeki okullarda çocuklarla ders dışı aktiviteler gerçekleştirilecek ve Roman çocukların okul öncesi ve ilköğrenim düzeyinde başarısının artması sağlanacak, sağlık sisteminden daha kolay yararlanılmasına yönelik eğitimler yapılacak, mesleki kurslara erişimi sağlamak ve ücretsiz taşıma hizmeti sunmak gibi faaliyetler gerçekleştirilecek. Romanların mesleki nitelikleri geliştirilecek ve istihdam edilebilirlikleri arttırılacak.

"ROMAN HAKLARI İÇİN ULUSAL STRATEJİ GEREKLİ"

Türkiye'nin ilk Roman milletvekili olan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise, "Romanların haklarının gerçekleşmesi ulusal bir strateji ile mümkündür" açıklamasında bulundu. Özcan Purçu, "Kamu kurumlarının somut eylem planları doğrultusunda, Romanların haklarının gerçekleşmesi ulusal bir strateji ile mümkündür. AB'ye üyelik sürecinin izleme aracı olan ilerleme raporlarında da düzenli olarak ulusal stratejiye duyulan ihtiyaç vurgulanmıştır. 2015 İlerleme Raporu'nda Romanlara 14 yerde değinilmiştir. Romanların hayatına etki eden somut adımların atılmasını bekliyoruz. Yıllar geçiyor, Romanların hayatına etki eden somut gelişme olmuyor. Romanlar günlük yaşantısına aç, yokluk, yoksulluk ile devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"BU BAKIŞ AÇISI ÇOK OLUMLU"

Sıfır Ayrımcılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Elmas Arus ise, "Projede Romanlar ve Romanlar gibi yaşayan toplulukların yaşadığı eğitim, istihdam ve ayrımcılık alanlarına bütünlüklü bir bakış açısı geliştirilmesi çok olumlu" dedi. Arus, "Yürütülecek faaliyetlerde özellikle Roman arabulucuların olması çok önemli. Çünkü bu arabulucular Roman toplumu ile hizmet sağlayıcılar arasında bir köprü görevi görecek. Bu ve buna benzer projelerin hayata geçirilmesi önemli ancak devamlılık sağlanmalı. Yani proje olmaktan çıkarılıp devlet politikası haline gelmeli ve ulusal bütçeden bu gruplara pay ayrılmalı." diye konuştu.

ROMAN ARABULUCULAR GÖREV YAPACAK

Faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için projenin yürüdüğü illerde toplam 20 adet "Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi" (SHKB) adında çalışma grupları oluşturulacak. Bu gruplarda Roman vatandaşların arasından seçilecek 20 kişi projede "Roman Arabulucu/Sosyal Arabulucu" olarak bakanlık yetkilileriyle birlikte işbirliği yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman açılımında yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN