Paralel kulağa 25 ilde operasyon

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Paralel kulağa 25 ilde operasyon
Siyasi parti temsilcileri, üst düzey bürokratlar, asker ve emniyetin kritik isimleri ile medyadan 432 kişiyi sahte isimlerle suç örgütlerine 'bağlayarak' 2 yıl boyunca dinleyen 'paralel kulağa' 25 ilde operasyon düzenlendi. Dinlemelerin merkezindeki İstihbarat Dairesi ve Ankara İstiharat Şubesi'nde görevli 128 şüpheliden, 46'sı için çıkarılan gözaltı kararı kapsamında 21 kişi yakalandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen "Usulsüz Dinleme" soruşturmaları kapsamında HSYK Başmüfettişliği, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, istihbari mahiyette iletişimin dinlenmesi kararları üzerinde yapılan incelemelerde hukuka aykırılık tespit etti. Bunun üzerine 29 Aralık 2014'te savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İMHA EDİLEN ASKERİ BELGE ILICAK'TA ÇIKTI

SKANDALLA ÖRTÜŞÜYOR

Müfettiş raporlarında 2007 - 2009 arasında pek çok önemli kişinin sahte isimlerle dinlendiğine dikkat çekildi. Kaset skandalının yaşandığı dönemde MHP'li Deniz Bölükbaşı, Koray Aydın, Cihan Paçacı, Ümit Özdağ gibi isimlerin takibe alındığı anlaşıldı. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in de MHP'de olduğu dönem tele-kulağa bağlandığı saptandı. Eski ÖSYM Başkanı ve KPSS soruşturması şüphelisi Ünal Yarımağan'ın da dinlendiği anlaşıldı.

FETULLAH GÜLEN İÇİN 3 AŞAMALI STRATEJİ

DİNLEMELER AKYÜREK DÖNEMİNDE

Hrant Dink soruşturmasında tutuklu bulunan Ramazan Akyürek'in İstihbarat Daire Başkanlığı yaptığı dönemde gerçekleşen bu dinlemelerle ilgili 87'si daireden 41'i Ankara istihbarattan olmak üzere 128 şüpheli tespit edildi. Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 46 kişi arasında eski İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcıları Recep Güven ve Gürsel Aktepe, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Ayhan Falakalı, eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Lokman Kırcılı da bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kulağa 25 ilde operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN