Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görmez'den Tahran'da İranlılara soğuk duş

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Görmez'den Tahran'da İranlılara soğuk duş

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Tahran'da düzenlenen Vahdet Konferansı'nda konuştu: Kerbela bugün Suriye'de tekrarlanıyor. Şehitlerin kanı sarık ve cübbelerimize sıçradı

İran'ın başkenti Tahran'da her yıl düzenlenen Uluslararası Vahdet Konferansı'na katılarak bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bölgede yaşanan krizlerle ilgili verdiği mesajlarla salonda kaşların çatılmasına neden oldu. Suriye rejiminin en büyük destekçisi durumundaki İran yönetimini isim vermeden eleştiren Görmez, "Hiçbir strateji, Müslüman kanının dökülmesini önlemekten daha değerli değildir" dedi. Günümüzde Kerbela'nın artık Suriye ve diğer mazlum coğrafyalar olduğunu kaydeden Başkan Mehmet Görmez, "Katillerin liderlerine, kendileri için yasak gördükleri kimyasal silahlarla halklarını öldürmeye izin vermektedirler. Dinimizi derin bir anlayışla anlamak ve birbirimize daha fazla sükûnetle yaklaşmak için çaba sarf etmeliyiz" ifadelerini kullandı. Görmez'in sözleri, Suriye'de halkına kimyasal silahla saldıran Beşar Esad rejiminin katliamlarına doğrudan eleştiri olarak yorumlandı. Görmez'i dinleyenler arasında, rejimin müftüsü Şeyh Ahmed Bedreddin Hassun da yer alıyordu.

'CÜBBELERİMİZE KAN SIÇRADI'
Konuşmasına "İslâm aleminin gözü üzerimizdedir. Ümmet-i Muhammed'in kulağı bizdedir. Mazlumların ve biçarelerin eli yakamızdadır" sözleriyle devam eden Görmez, şunları kaydetti: "Şehitlerin kanı sarık ve cübbelerimize sıçramışken, zulme sessiz kalırsak, şiddet ve teröre 'dur' diyemezsek, bu en büyük vebal olarak amel defterimize işlenecektir." Başkan Görmez, özellikle Suriye'de Beşar Esad rejimini destekleyen katılımcıları rahatsız ettiği gözlemlenen konuşmasını, İslam dünyasının birlik ve beraberliğinin yeniden tesis edilmesi dileklerini içeren bir dua ile sona erdirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görmez'den Tahran'da İranlılara soğuk duş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN