Hayallerini PKK yaktı

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Hayallerini PKK yaktı

Teröristlerin ateşe verdiği Şırnak Kültür Merkezi'nde, kentin tek kütüphanesi kül oldu. Ders çalışmak için kütüphaneye gelen ve o esnada içeride olan çocuklarsa isyan etti: Şimdi nerede ders çalışacağız?

PKK'lı teröristlerin önceki gün el yapımı patlayıcı (EYP) ve molotoflarla ateşe verdiği Şırnak Kültür Merkezi adeta harabeye döndü. 37 bin 714 kitap ile tüm dersliklerin kül olduğu merkezden geriye kalan manzara yürekleri burktu. Örgütün kütüphanede ders çalışırken diri diri yakmaya çalıştığı minik çocuklar, enkaz kaldırma çalışmalarını endişeli gözlerle izledi. Minikler, "Şırnak'ta tek ders çalışabildiğimiz yer burasıydı. Şimdi nerede ders çalışacağız" diye isyan etti. Güvenlik güçlerinin etkin ve kararlı mücadelesi ile iyice köşeye sıkışan PKK'lı teröristler, sivil halka ateş açıp, anaokullarını ve kültür merkezlerini ateşe veriyor. Bunun son örneği ise önceki gün Şırnak'ta yaşandı. Bölücü örgüt mensupları, kentin tek kütüphanesinin de bulunduğu Şırnak Kültür Merkezi'ni EYP ve molotof kokteylleri ile ateşe verdi. Kütüphanede ders çalışan öğrencilerin de bulunduğu kültür merkezinde can pazarı yaşandı. Saldırıda ikisi ağır, ikisi öğrenci 13 kişi yaralandı.

ŞIRNAK VE CİZRE'DE 122 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

37 BİN 714 KİTAP KÜL OLDU
SABAH korkunç saldırıdan 3 gün sonra, 37 bin 714 kitap ile tüm dersliklerin kül olduğu ve harabeye dönen o kültür merkezine girdi. Enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü kültür merkezinin başka misafirleri de vardı. İleride kimi doktor kimi mühendis kimi de öğretmen olmak isteyen, geleceklerini ve tüm umutlarını bu kültür merkezindeki kütüphanede ders çalışarak yeşertmeye çalışan minikler de alevlere teslim olmuş dersliklerini buğulu gözlerle izledi. Çocuklar, "Şırnak'ta tek ders çalışabileceğimiz yer burasıydı. Şimdi nerede ders çalışacağız" diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Kültür merkezinin yandığını görünce ağladığını söyleyen 10 yaşındaki H.Y. "Burada ders çalışıyor, kitap okuyor, resim çiziyor, film izliyorduk. Kitapları evimize götürebiliyorduk. Burası Şırnak'ın en güzel yeriydi. Keşke yerine yenisini yapsalar" diye konuştu. Artık ders çalışabilecekleri bir kütüphanelerinin olmadığını anlatan üçüncü sınıf öğrencisi M.Ç. de "5 kardeşim var. Rahat bırakmıyorlar. O yüzden kütüphanede ders çalışıyordum. Olan bize oldu. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum" dedi.

POLİSE ATEŞ AÇAN PKK'LI ANINDA VURULDU!

'NE OLURSA OLSUN OKUYACAĞIZ'
Kültür merkezinin müdavimlerinden başka bir çocuk, "Kütüphanemizi de yaksalar, okul yoluna hendek de kazsalar biz okula gideceğiz" diye konuştu. Yangında zarar görmeyen malzemeler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü binasına taşındı. Merkezde bulunan kentin tek sineması da olayda tamamen tahrip oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayallerini PKK yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN