Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbrahim Kalın: Özerklik cümleleri tam anlamıyla fantezidir

Giriş Tarihi: 28.12.2015 13:24 Güncelleme Tarihi: 28.12.2015 15:39
İbrahim Kalın: Özerklik cümleleri tam anlamıyla fantezidir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin sorulara cevap verdi. Kalın HDP Eş genel başkanı Demirtaş'ın açıklamalarına yanıt vererek, "Dün konuşulan özerklik ve diğer cümleler tam anlamıyla fantezidir." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Terörle mücadeleye ilişkin değerlendirmede bulunan Kalın, devletin ve hükümetin tam bir kararlılık içerisinde, bütün kurumlarıyla eş güdümlü olarak teröre karşı etkin bir mücadele verdiğini bildirdi.

Terörle mücadelede son dönemde bazı kayıpların olduğunu, dün de 3 güvenlik görevlisinin şehit düştüğüne dikkati çeken Kalın, şöyle konuştu:

"Öncelikle onlara ve diğer bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Hiçbir ülke, vatandaşlarını bir terör örgütü tarafından terörize edilmesine, saldırıya uğramasına, evinin, barkının işgal edilmesine asla izin vermez. Hiçbir demokratik ülke adı ne olursa olsun sokaklarına hendek kazılmasına izin vermez. Hiçbir ülke, bir terör örgütünün siyasi hesapları nedeniyle toplum içerisinde husumet ekilmesine asla izin vermez. Gene hiçbir demokratik ülke, hiçbir toplum, terör, şiddet, siyasi hoyratlık ve şehir eşkıyalığı yaparak mevzi kazanmaya çalışanlara, terör örgütlerine ve onların uzantılarına müsaade etmez" diye konuştu.

ÖLÜM ÜZERİNDEN SİYASİ RANT DEVŞİRMEYE ÇALIŞANLARIN SONU BELLİDİR

"Zaman zaman dile getirilen ve dün açık ifadesi kullanılan ayrılma, bölünme, işte öz yönetim, kanton yönetim vesaire gibi fantezilerin de demokratik olgunluk içesinde hareket eden toplumlarda bir karşılığının olmadığını ifade etmek isteriz" diyen Kalın, şunları kaydetti:

"Başkalarının ölümü üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışanların sonu bellidir. Bundan sonra da farklı olmayacaktır. Bu çerçevede terör örgütün yaptığı cinayetler ortadayken bunları adeta aklamaya çalışan, terörü, şiddeti güzel göstermeye, şirin göstermeye çalışanların abesle iştigal ettikleri ortadır."

EN BÜYÜK KÖTÜLÜĞÜ KENDİLERİNE OY VERENLER YAPIYORLAR

Türkiye üzerinde daha önce denen operasyonların boşa çıktığını vurgulayan Kalın, şunları kaydetti:

"Türkiye topraklarının mayası bellidir. Bugün bu fantezileri dile getirenler, milletin kendilerine 1 Kasım'da verdiği ya da açtığı siyasi krediyi bu şekilde dağa ipotek ederek, örgütün vesayetinde siyaset yaptığını zannedenler aslında en büyük kötülüğü kendilerine oy veren o insanlara yapıyorlar. Bizim tabii ki milli iradeye saygımız var, o partiye oy verenlere de saygımız vardır ama zannediyorum, bu yapılan son açıklamalar, her fırsatta terör örgütüne arka çıkma çabasını da bu vatandaşlarımız da gayet iyi, açık ve net bir şekilde görüyorlardır. Bu planlar tutmayacaktır, Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye kimsenin gücü yetmez"

VAKUR BİR DURUŞ SERGİLEDİK

Kalın, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine devlet, millet olarak ortaya konulan tavrın ortada olduğunu belirten Kalın, şöyle devam etti:

"Son derece ciddi, samimi, sorunu çözmeye yönelik ama vakur bir duruş sergiledik. Buna mukabil Rus tarafının tahrik edici, kara propagandaya yönelen seviyesiz açıklamaları maalesef devam etti. Biz yine bu sorunun, müzakere yoluyla, diplomatik kanallardan çözülmesinden yanayız. Bu konuda bizim kapattığımız herhangi bir kapı söz konusu değil. Elbette karşı taraf da buna olumlu cevap verirse biz gerekli adımları atar, ilişkilerin normalleşmesi için yapılması gerekenleri de birlikte yaparız."

TÜRKİYE'NİN FİLİSTİN KONUSUNDA TUTUMU NET

Türkiye ve İsrail arasındaki müzakereler konusunda da açıklama yapan Kalın, şöyle konuştu: "Türkiye'nin özellikle Filistin konusunda, Filistin halkının özgürlük mücadelesi, adalet ve onur mücadelesi konusundaki tutumu açık ve net bellidir. Anlaşma imzalansa da imzalanmasa da Türkiye, Filistin halkının kendi devletine kavuşana kadar bu mücadelesinin yanında olmaya devam edecektir. İki devletli formül hayata geçene kadar Türkiye bu konuda üzerine düşen görevi yapmaya devam edecektir. Bu noktada bizim pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik söz konusu değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbrahim Kalın: Özerklik cümleleri tam anlamıyla fantezidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN