Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Osman Karadeniz Nerede?" yalanı

7 Haziran seçimleri sonrası, kamuoyunu meşgul eden olaylardan biri kayıp piyade er Osman Karadeniz haberiydi. Diyarbakırlı olan ve İzmir-Buca Merkez Komutanlığı’nda askerlik yapan Osman Karadeniz, 11 Haziran’da kayıplara karışmıştı.

Giriş Tarihi: 28.12.2015 21:54 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 03:40
Osman Karadeniz Nerede? yalanı

Karadeniz'in, telefonla aradığı ailesine HDP'nin 5 Haziran'daki Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırıya tepki gösterdiği için diğer askerlerin şiddetine maruz kaldığını ve Denizli'ye sürgün edildiğini söylediği öne sürülmüştü. Bunun üzerine, ailesi kayıp ihbarında bulunmuş ve abisinin facebook paylaşımından Osman Karadeniz'in kaybolduğu haberleri sosyal medyada yayılmıştı.

"Osman Karadeniz nerede? " hashtagiyle paylaşılan haberler, kısa sürede twitter gündemine oturmuş, HDP'li milletvekilleri ve pek çok isim Osman Karadeniz'in askerlik sırasında kaybolduğunu belirterek TSK'yı suçlayıcı açıklamalar yapmıştı.

Osman Karadeniz'in bulunması için sosyal medyada çok sayıda kampanya başlatılmış, Cumartesi Anneleri'nin eylemleri dahi Osman Karadeniz'in kaybolma hikayesi için araç haline getirilmiş , İnsan Hakları Derneği Osman Karadeniz'in kızkardeşiyle basın toplantısı düzenlemiş ve kaybolmasından sorumlu olarak TSK'yı göstermiş hatta HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü 7 Haziran Seçimleri sonrası Meclis'e ilk soru önergesini bu konu için vermişti.

Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı açıklama yapmış, kaybolduğu ileri sürülen Piyade Er Osman Karadeniz'in tertip edildiği birliğe katılmak için kendisine bir gün yol izni verildiğini, İzmir Merkez Komutanlığından kontrollerin ardından çıktığı, bununla ilgili güvenlik kamerası görüntülerinin bulunduğunu belirterek, Karadeniz'in hala birliğine katılmadığı ve firari durumunda olduğunu bildirmişti. Ayrıca 6 Haziran'da İzmir Merkez Komutanlığına gelen Osman Karadeniz'in kardeşi Mehmet Ali Karadeniz'den de kardeşinin bölücü terör örgütü ile bağlantısının olduğu bilgisinin alındığı da vurgulanmıştı. Bunun üzerine tezviratlar devam etmiş, ve Osman Karadeniz'in kaybolması meselesi çözülememişti.

Ancak, dün Osman Karadeniz'in PKK safında çatışırken öldüğü haberinin gelmesi gerçeği de gün yüzüne çıkardı. PKK tarafından yapılan açıklamada, Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde 26 Aralık'ta çıkan çatışmada öldürülen 3 örgüt mensubunun kimlikleri ifade edilirken, bunlardan birinin 11 Haziran'dan beri kayıp olan Osman Karadeniz olduğu açıklandı. 'Kurtay Amed' kod adını alan Osman Karadeniz'in Diyarbakır'ın Eğil ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu ve bugün Diyarbakır'da toprağa verileceği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Osman Karadeniz Nerede?" yalanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN