"Fırat'ın batısına geçenler Arap gruplar

Giriş Tarihi: 29.12.2015
Fırat'ın batısına geçenler Arap gruplar
Başbakan Davutoğlu ikili görüşmelerin ardından Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile ortak basın açıklaması yaptı. Davutoğlu şunları söyledi:
(PYD Teşrin Barajı'nı ele geçirdi iddiası) Türkiye'ye hasmane tutum içinde olan hiçbir unsurun Fırat'ın batısına geçmesine olumlu bakmayacağımızı PYD bağlamında da ifade ettik. Bize intikal eden bilgiye göre geçen unsurlar PYD değil, daha çok Arap ve orada koalisyonla hareket eden gruplar. Şu anda PYD iltisaklı olduğu PKK ile birlikte Türkiye'ye karşı terör yürüten kompozisyonun parçasıdır. Suriye rejimiyle işbirliği yapan, suçlarına ortak olan bir unsur.
Sırbistan hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın yakın dostu. Biz de bu olay olana kadar da Rusya ile son derece iyi ilişkiler yaşadık. Türkiye- Sırbistan ilişkileri üçüncü ülkelerin denkleminde değildir. Vuçiç ise uçak kriziyle ilgili, "Sırbistan olarak iki ülkenin aralarındaki sorunu en iyi şekilde çözmesini istiyoruz. Her halükarda hem Türkiye hem de Rusya ile işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz" dedi.

Sırp Başbakan görüşmenin ardından Davutoğlu'nun onuruna çalışma yemeği verdi. Davutoğlu'nun Osmanlı'dan kalma Kalemeydan'a yaptığı ziyarete de eşlik etti. Davutoğlu, Yunus Emre Enstitüsü Belgrad Türk Kültür Merkezi'nin açılışını da yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Fırat'ın batısına geçenler Arap gruplar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN