Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suudi Arabistan ile stratejik işbirliği kararı alındı

'ın Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz görüşmesinde Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması kararı alındı

Giriş Tarihi: 29.12.2015 20:42 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 23:38
Suudi Arabistan ile stratejik işbirliği kararı alındı
Recep Tayyip ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Riyad'taki görüşmelerinde ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldılar.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret vesilesiyle, El Yamamah Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, her iki ülkenin dost, kardeş ve stratejik ortak olduklarına işaretle, bölgenin kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın işbirliği içinde hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı. Bu çerçevede iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.


SURİYE, IRAK VE YEMEN ELE ALINDI

Ekonomi, ticaret ve enerji başta olmak üzere ikili ilişkileri her alanda daha da güçlendirmenin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suud Kralı Selman'ın, Suriye, Irak ve Yemen de dahil olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulundukları belirtildi. Bölgesel meselelerde her iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye'de Esed'li bir çözümün mümkün olamayacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman'ın, terörün her türüyle mücadele konusunda kararlı olduklarına değindikleri öğrenildi.

İSTİSMARA SEYİRCİ KALINMAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, İslam'ın terörle özdeşleştirme eğilimlerinin yanı sıra eli kanlı terör örgütlerinin İslam dininin kavramlarını istismarına seyirci kalınamayacağını da vurguladı. Bu konuda G20 Antalya Zirvesi'nde Müslüman liderlerin sergilediği duruşu son derece önemsediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suudi Arabistan'ın "İslam İttifakı" girişimini de önemli bir adım olarak gördüğünü, Türkiye olarak bu ittifakta yer aldıklarını söylediği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Yamamah Sarayı'nda Kral Selman ile çalışma yemeği, heyetler arası ve başbaşa görüşme akabinde ise Kral Suud Misafir Sarayı'nda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Naif ve Veliaht Vekili Muhammed bin Selman ile de birer görüşme yaptığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan ile stratejik işbirliği kararı alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN