Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den o iddialara yalanlama

yönetimi, Türk yetkililerinin dinlendiğine ilişkin iddiaları yalanladı.

Giriş Tarihi: 30.12.2015 01:54 Güncelleme Tarihi: 30.12.2015 04:42
ABD'den o iddialara yalanlama
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, NATO müttefiklerine yönelik dinleme faaliyetlerini sonlandırdığını açıklamasına rağmen ABD'nin Türk yetkililerini dinlediğine dair iddialar hakkındaki soruyu yanıtladı.

Toner, "İzleme tekniklerimizi ya da yaklaşımımızı değiştirip değiştirmediğimize yönelik cevabımızda, ABD Başkanı Obama, Edward Snowden'ın suç teşkil eden eylemlerinin ortaya çıkmasının ardından bu konuyla ilgili birkaç kez konuştu ve bunları şeffaf şekilde yürüteceğimizi anlattı. Bunlar hala geçerliliğini koruyor" dedi.

"TÜRKİYE İLE DAEŞ'İN SURİYE VE IRAK'TAN ÇIKARILMASI İÇİN YAKIN ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ"

Türk yetkililerin ABD istihbaratı tarafından dinlendiğine dair iddiaları duymadığını belirten Toner, konusunda yakın ilişki içinde bulundukları ile istihbarat paylaşımı yaptıklarını hatırlattı.

10 MADDEDE DAEŞ KİMLERE ÇALIŞIYOR?

Toner, şunları kaydetti:

"İstihbarat faaliyetlerimiz ya da Türkiye hakkında konuşmayacağım ama genel olarak Türkiye değerli bir NATO müttefikidir, karşıtı koalisyonun da üyesidir. Türkiye ile DAEŞ'in Suriye ve 'tan çıkarılması için yakın çalışma içindeyiz. Katkılarını ve DAEŞ karşıtı koalisyona katılımlarını değerli buluyoruz. Tekrar edeyim, çok yakın ilişki içindeyiz. Bilgi paylaşıyoruz. Bu nedenle bu şekilde davrandığımıza inanmak için bir neden yok."

NSA'nın Almanya Başbakanı Angela Merkel'i iki yıl önce dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra ABD Başkanı Obama, zorunluluk olmadığı sürece müttefik ülkelerin hükümet yetkililerini dinlemeyeceklerini söylemişti.

Obama, "İstihbarat birimlerine açıkça söyledim. Ulusal güvenlik amacı taşıyan mecburi durumlar olmadıkça yakın dostlarımızın ve müttefiklerin devlet ya da hükümet başkanlarının iletişimini izlemeyeceğiz" ifadesini kullanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den o iddialara yalanlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN