Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok geniş bir kesimi dinleyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan dönüşü açıklama yaptı

Giriş Tarihi: 31.12.2015 18:20 Güncelleme Tarihi: 31.12.2015 23:02
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok geniş bir kesimi dinleyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşünde Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz'in davetine icabetle ülkeye salı günü başlayan ziyaretlerinin olduğunu belirtti.

Bu ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında mükemmel ilişkilerin her alanda daha da geliştirilebilmesi için atılacak adımları ele alma fırsatı bulduklarını vurgulayan Erdoğan, "Suudi Arabistan'la bölgesel konuları da aramızda değerlendirdik. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel konuları ele alırken tabii ki en önemli adım ikili ilişkilerde Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması kararının alınması oldu" dedi.

"HALKI RAHATSIZ EDEN BİR YAPISI OLMASIN"

Erdoğan, bir gazetecinin, "Sayın Davutoğlu ve Sayın Kılıçdaroğlu bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından Sayın Davutoğlu bir televizyon programına katıldı. Orada 'Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir' dedi. Sizin bu konudaki görüşünüzü alabilir miyiz?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Doğru. Yani 'Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur' diye bir şey yok. Şu anda bunun zaten dünyada örneği var, geçmişten bu yana da var. Yani Hitler Almanyasına baktığınızda orada da bunu görürsünüz, daha sonra değişik ülkelerde yine aynı şekilde bunun örneklerini görürsünüz. Bütün mesele, o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın, karakteri olmasın. Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz."

"DAHA İYİYE GİTMENİN ARAYIŞI İÇİNDEYİZ"

Erdoğan, şu anda 'Başkanlık sistemleri de A'dan Z'ye pirüpaktır' ifadesinin kullanılamayacağını dile getirdi.

Başkanlık sistemi olup sıkıntıların olduğu yerler de bulunduğunu ancak birbirine kıyasla parlamenter demokrasiye göre başkanlık sistemlerinin daha başarılı olduğunu gördüklerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz daha iyiye nasıl gideriz bunun arayışı içindeyiz. Şu anda da gelişmiş ülkelere baktığımızda, gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemin olduğunu görüyoruz veya yarı başkanlığın olduğunu veya partili başkanlık sisteminin olduğunu görüyoruz. İşte bir nevi şu anda Amerika'daki sistem partili bir başkanlık sistemidir. Yani başkan partisinden ne yapmıyor, kopmuyor. Arkasında yine ne var partisi var. Bunu görüyorsunuz. Şu anda bizdeki yapı öyle mi değil. Yarı başkanlık sistemine bakıyorsunuz yine partili. Orada da başkan partisinden ne yapmıyor, kopmuyor. Partiyle arkasında onunla beraber o süreci işletiyorlar. Bunların birçok örnekleri var."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin böyle bir sisteme girmesiyle çok daha güçlü adımlar atmalarının mümkün olacağını vurguladı.

Muhabir: Semra Orkan-İsmail Özdemir-Sefa Mutlu-Emrah Güney-Etem Geylan-Sefa Mutlu

Cumhurbaşkanı erdoğan:"Arama konferansı yeni anayasada ciddi bir zemin olabilir"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok geniş bir kesimi dinleyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN