Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcılıktan, KPSS ve ALES'e çifte soruşturma

2012 KPSS ve ALES sınavları ile ilgili soruşturma açıldı. KPSS'de kopya çeken ve sınavı iptal edilen şahsın dosyasına, Paralel Yapı'nın takipsizlik verdiği saptandı

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Savcılıktan, KPSS ve ALES'e çifte soruşturma
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Paralel Yapı'nın usulsüzlük yaptığı 2012 KPSS ve ALES sınavlarıyla ilgili çifte soruşturma başlatıldı. Paralel örgütün 2010 KPSS sorularını üyelerine servis ettiği belirlenince, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı son 5 yılın sınavlarını mercek altına almıştı. 2012 Komiser Yardımcılığı Sınavı, 2012 Avukatlıktan Hâkimliğe Geçiş Sınavı, 2012 Lisans Yerleştirme Sınavı ile 2014 YGS hakkında soruşturma başlatan başsavcılık, 2012 KPSS ve ALES'e yönelik ayrı ayrı soruşturmalar başlattı.
FETÖ'NÜN SINAV HIRSIZLIĞI

TÜKENMEZ KALEM ELE VERDİ!
Soruşturma kapsamında, FETÖ'ye bağlı bir dershanede öğretmenlik yapan M.K. 2012'de girdiği KPSS sınavında tükenmez kalemle yazılan soru cevaplarının yer aldığı kopya kağıdıyla yakalanmıştı. M.K.'yi suçüstü yakalayan gözetmen öğretmenin soruşturma ifadesinde, "Kopya çektiğini fark edince yanına gittim ve kopya kâğıdını aldım. Konuyu salon sorumlusuna ilettim" diye anlatmıştı. M.K.'nin cevap anahtarının yer aldığı kopya kâğıdı uzmanlar tarafından da incelendi. Hazırlanan tutanakta, "kopyaların cevap anahtarıyla örtüştüğü" tespitine yer verildi. Bunun üzerine M.K.'nin sınavı ÖSYM tarafından iptal edildi. Ancak M.K. hakkında yürütülen soruşturma Paralel Yapı mensuplarınca sumen altı edilip takipsizlik kararı verildi.
MANİSA'DA 'PARALEL YAPI' OPERASYONU

DOSYA RAFTAN İNDİRİLDİ
Anayasal Düzene Karşı Suçlar Soruşturma Bürosu, söz konusu dosyayı tekrar ele aldı. Savcılık, M.K.'nin elinde tükenmez kalemle yazılan soru cevaplarının önceden yazıldığının anlaşıldığı, bunun da en açık delil olduğunu tespit etti. Hakkında yeni bir soruşturma başlatılacak olan M.K.'nin dosyası, 2012 KPSS sınavı soruşturmasıyla birleştirilecek.

2010 ŞÜPHELİLERİYLE İLİŞKİLİ

Her iki soruşturma kapsamında iddianamesi kabul edilen 2010 KPSS sınavındaki şüphelilerle HTS kayıtları tespit edildi. Bu iki sınavla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında emniyete talimat veren başsavcılık, sınavda önemli başarıya imza atanların puanların incelenmesini talep etti. Bu kapsamda, yüksek net yapanların geçmiş yıllardaki puanlarına bakılacak ve karşılaştırılma yapılacağı vurgulandı.
PARALEL YAZAR ÇARK ETTİ AMA KURTULAMADI

AMAÇ AKADEMİK KADROLARA SIZMA
2012 ALES'le ilgili soruşturmadaki şüpheli sayısı dokuz. Ancak tahkikat neticesinde bu sayının artacağı belirtildi. Savcılık, 2012 ALES soruşturmasında bir şüphelinin sınavını inceledi. 2011 ALES'te 23.5 puan alan şüpheli, 2012 bahar döneminde 43.5, 2012 güz döneminde ise 93.5 alarak 'çarpıcı bir aşama' kaydetti. Devlet kurumlarına elemanlarını yerleştirmek için sınavlarda usulsüzlük yapan Paralel Yapı'nın, ALES sorularını dağıtarak da akademik kadrolara yerleşmeye çalıştığı saptandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcılıktan, KPSS ve ALES'e çifte soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN