Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet'in Zizek Yalanı ve Çarpıtması

Sloven Marksist felsefeci ve kültür eleştirmeni Slavoj Zizek'in 9 Aralık'ta New Statesman'de bir makalesi yayınlandı. Zizek makalesinde; Türkiye’yi, IŞİD ile petrol ticareti yapıyor, gruba bağlı terörist eylemlere göz yumuyor ve hatta PKK terör örgütüyle olan mücadelesinin de aslında IŞİD ile savaşmakta olan PKK’yı etkisiz kılmak için yürütüyor, türünden iddialarda bulundu.

Giriş Tarihi: 2.1.2016 17:37 Güncelleme Tarihi: 2.1.2016 18:01
Cumhuriyet'in Zizek Yalanı ve Çarpıtması
CUMHURİYET VE SLAVOJ ZİZEK'İN "PKK İLE MÜCADELE DEVLET TERÖRÜDÜR" ÇARPITMASIZizek'in bu yazısına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 24 Aralık tarihinde Al Jazeera'da yayınlanan "Zizek, Türkiye ve entelektüel ciddiyetsizlik" yazısıyla cevap verdi.

İbrahim Kalın yazısında Zizek'in iddialarını cevaplıyor ve Türkiye'nin IŞİD ile mücadele sürecini anlatıp çeşitli verilerle de destekliyordu.
Bunun yanında Kalın, Zizek tarafından yazılan makaledeki çeşitli maddi hataları ve çarpıtmaları da örnekleyerek PKK hakkında "PKK, IŞİD ile savaş bahanesiyle kendi işlediği terör suçlarını gizlemeye çalışıyor" dedikten sonra ekliyordu;

"Geçtiğimiz altı ayda, ABD ve AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK, 100'ün üzerinde güvenlik görevlisi ve sivili öldürdü ki bunların arasında çok sayıda Kürt de vardı."

Zizek de, İbrahim Kalın tarafından yazılan yazıya yine New Statesman'da 31 Aralık 2015'de cevap verdi.

Cumhuriyet Gazetesinde 'Devlet terörü en tehlikelisi' başlığıyla 1 Ocak 2015 tarihinde yayınlandı.

Cumhuriyet Gazetesi yazıyı tanıtırken, Zizek'in yazının kendilerine özel yazıldığı iddiasındaydı. Ancak yazının bir gün önce New Statesman'da yayınlandığı görülebiliyor.

Zizek yazısında, İbrahim Kalın tarafından gösterilen maddi hataların bir kısmını kabul ediyor, arkadaşları tarafından yanıltıldığını ve Türkiye-IŞİD bağlantısı konusunda önceki yazısında geçirdiği iddialarının çoğunu ya inkar ediyor ya da yanlış anlaşıldığını söylüyordu.

Bunun dışında da Zizek, İbrahim Kalın'ın; "Eğer teröre karşıysak, IŞİD, El Kaide, Boko Haram, ETA veya PKK kaynaklı olup olmadığını bakmadan her türlüsüne karşı durmalıyız." önermesini kabul ederken "Evet, ama terörlerin en tehlikelisi olan devlet terörüne de karşı durmalıyız." diyerek delil göstermeden, ya da belirsiz kaynaklardan üstün körü bahsederek Türkiye'nin PKK ile mücadelesini "devlet terörü" olarak niteliyordu.

PKK, Zizek'in vatandaşı olduğu Slovenya da dahil 21 Avrupa Topluluğu ülkesi dışında, ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Irak, İran, ve Suriye tarafından da resmi olarak mücadele edilmesi gereken terör örgütleri listesinde bulunuyor.

Ancak Zizek bu yazısında, "Buradaki esas soru, Kürt silahlı mücadelesinin ne ölçüde Türkiye devletinin zulmüne karşı bir tepkiden ibaret olduğu" cümlesiyle yaptığı devlet terörü vurgusunda;

2,5 yıllık ateşkesi de içeren çözüm sürecini, AK Parti hükümetlerinin Kürtler için gerçekleştirdiği tüm hak ve özgürlükler açılımlarını, ateşkes boyunca PKK tarafından işlenen cinayetler ile tüm terör eylemlerini görmezden gelmekte, bir takım belirsiz kaynaklara dayanarak Türkiye Cumhuriyeti'nin PKK ile olan mücadelesini devlet terörüne indirgemekte ve böylece de açık bir çarpıtma yapmaktadır.

Cumhuriyet Gazetesi de Zizek'in yazısında sadece bu bölümü ön plana çıkararak yapılan çarpıtmaya ortak olmuştur.

CUMHURİYET'İN "ZİZEK DEVLET TERÖRÜ EN TEHLİKELİSİ YAZISINI CUMHURİYET'E ÖZEL YAZDI" YALANISloven Marksist felsefeci ve kültür eleştirmeni Slavoj Zizek'in 9 Aralık'ta New Statesman'de bir makalesi yayınlandı.
Zizek makalesinde Türkiye'ye, IŞİD üzerinden çeşitli ithamlarda bulunuyor ve PKK ile mücadelesinieleştiriyordu.
Zizek'in bu yazısına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 24 Aralık tarihinde Al Jazeera'da yayınlanan "Zizek, Türkiye ve entelektüel ciddiyetsizlik" yazısıyla cevap verdi.

İbrahim Kalın yazısında, Zizek 'in iddialarını cevaplıyor ve Türkiye'nin IŞİD ile mücadele sürecini anlatıp çeşitli verilerle de destekliyordu.
Bunun yanında Kalın, Zizek tarafından yazılan makaledeki çeşitli maddi hataları ve çarpıtmaları da örnekleyerek PKK hakkında "PKK, IŞİD ile savaş bahanesiyle kendi işlediği terör suçlarını gizlemeye çalışıyor" diyordu.

Zizek de, İbrahim Kalın tarafından yazılan bu cevabi yazıya yine New Statesman'da "Is something rotten in the state of Turkey?" başlıklı bir cevap yazdı.

ZİZEK'İN YAZISI 31 ARALIK 2015 TARİHİNDE YAYINLANDI.


Cumhuriyet Gazetesi ise aynı yazıyı Türkçeye çevirerek 'Devlet terörü en tehlikelisi' başlığıyla 1 Ocak 2015 tarihinde yayınladı ve yazının Zizek tarafından "kendilerine özel" yazıldığını ifade etti.

Orjinali New Statesman'da yayınlanan yazıya Cumhuriyet'in hiçbir göndermede bulunmadan ve kaynak göstermeden, "Sloven filozof Slavoj Zizek, Cumhuriyet gazetesine yazdığı özel yazıda.." denerek sunulması medya etik ilkelerine uymayan bir yalandır.

Kaynak: Günün Yalanları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet'in Zizek Yalanı ve Çarpıtması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN