Sözcü'nün alçak manşetine sert kınama

Giriş Tarihi: 2.1.2016 14:13 Güncelleme Tarihi: 2.1.2016 17:08
Sözcü'nün alçak manşetine sert kınama

Medya Derneği’nden sözcü gazetesine kınama. Medya Derneği yayınladığı basın açıklamasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik yakışıksız imalar ve hakaretten Sözcü Gazetesini kınadı.

Her fırsatta millet iradesini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ailesini hedef alan SÖZCÜ son olarak iftaralarına 1 Ocak'ta bir yenisi daha eklemişti. Konuyla ilgili olarak Medya Derneği de sert bir açıklamayla SÖZCÜ'yü kınadı.

Medya Derneği'nin yaptığı yazılı açıklamadan başlıklar…

''HALKIN OYUYLA SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANINA HAKARETLER İÇERMEKTEDİR''

Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2016 tarihli ve "2016 Falınız" başlıklı manşeti Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Neredeyse tam sayfa olarak verilen bahse konu manşet hiçbir haber özelliği taşımamasının yanında halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı'na yönelik yakışıksız imalar ve hakaretler içermektedir.

''BURADA SAYGISIZLIĞI AŞAN BİR KASIT VARDIR''

Sorumlu yayıncılıkla, fikir ve ifade özgürlüğüyle, eleştiri hakkıyla hiçbir ilgisi olmayan bu sözde gazetecilik anlayışının işi nefret söylemi boyutuna vardırması büyük bir talihsizlik olmuştur. Yapılan hatayı ihmal ve dikkatsizlikle açıklamak mümkün değildir; tablonun başka yerden alınmış olması yanlışı mazur göstermez; burada saygısızlığı da aşan bir kasıt vardır.

''TOPLUMU BÖLMEYE, AYRIŞTIRMAYA VE NEFRET TOHUMLARI EKMEYE YÖNELİK BİR YAYIN POLİTİKASI…''

Sözü edilen gazete uzunca bir süredir gazetecilik yapmak yerine yalan ve maksatlı haberler üreterek toplumu bölmeye, ayrıştırmaya ve nefret tohumları ekmeye yönelik bir yayın politikası geliştirmektedir.

''YETKİLİ MERCİLERİ HUKUKSUZLUĞUN SORULTURULMASI İÇİN GÖREVE DAVET EDİYORUZ''

Yeni yılın ilk günlerinde atılan bu manşet sadece etik ilkeleri değil hukuk kurallarını da hiçe sayma pervasızlığının ulaştığı boyutları göstermesi bakımından esef vericidir. Medya Derneği olarak bahsi geçen gazeteyi şiddetle kınıyor, yetkili mercileri bu hukuksuzluğun soruşturulması konusunda göreve davet ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözcü'nün alçak manşetine sert kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN