AK Parti'den görüşme sonrası ilk açıklama

Giriş Tarihi: 4.1.2016 16:11 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 16:51
AK Parti'den görüşme sonrası ilk açıklama

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları:


Öncelikle sayın Bahçeli ve heyetine sayın genel başkanımız ve kendim adına gösterdikleri nezaket için teşekkür ederiz. Yeni anayasanın siyasetçilere yüklediği sorumluluğun bilincinde bir görüşme olduğu kanaatindeyiz. Anayasa konusunda sayın Bahçeli de Türkiye'nin yeni bir anayasa ihtiyacı olduğunu ve çalışmalara olumlu baktığını söyledi. Geçmişte görev yapmış Uzlaşm Komisyonu'nun aynı şekilde çalışmalarına, üzerinde mutabakata varılan maddeleri de gözden geçirilerek yeni anayasa yapacak aşamaya gelene kadar müzakerelerin gerçekleşmesi yönünde görüş bildirdi. Geçmişte Türkiye'de pekçok anayasa çalışmaları yapıldı. Vatandaşın ayağına gidilerek oluşturulan büyük bir müktesebat var. Belli bir süre dahilinde Uzlaşma Komisyonu'nun yeniden faaliyete geçmesi uzlaşma noktalarından bir tanesi.

BAŞKANLIĞI ETİKET ÜZERİNDEN TARTIŞMAK DOĞRU DEĞİL

Yeni Anayasa gündemiyle TBMM'nin çalışmalarını ele alması konusunda bir çalışma var. Merak edilen konu, bizim başbakanımız 2001'de uzlaşma komisyona verilen teklifteki başkanlık sistemini gündeme getirmiştir. Sayın Bahçeli güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğunu söylemişlerdir. Sayın başbakan sistemlerin mekanizmaları tarafından değil değerler üzerinden çizilmesi yönünde görüş bildirmiştir. Türkiye'de temel hak ve hürriyetlerin nasıl garanti altına alınacağı, yargının nasıl bağımsız olacağı, kuvvetler ayrılığı ilkesinin nasıl gerçekleştirileceği şeklindeki başlıklar ve demokratik değerler üzerinden mekanizmanın tartışılmasını istiyoruz. Sadece etiket üzerinden tartışılması değil. Demokratik değerleri Türkiye'de tahakkuk ettirecek bir çalışmanın ele alınması gerektiğini düşünüyoruz.

AK Parti'den görüşme sonrası ilk açıklama


YETKİN BİR PARLAMENTER SİSTEMİMİZ VAR DEMEK YANLIŞ

Kuvvetler ayrılığının tam tahkim edildiği, yargı bağımsız ve tarafsızlığın garanti altına alındığı bir anayasa çerçevesidir. Başkanlık sistemi üzerinden daha çok garanti altına alınabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanısıra parlamenter sistemi savunanların nasıl bir sistem üzerinde düşündüklerini tabii ki merak ediyoruz. Türkiye'nin 140 yıllık bir parlamenter deneyime sahiptir. Biz Türkiye'nin 1876'dan beri yetkin bir parlamenter sistemle yönetildiğini düşünmüyoruz. Parlamenter sistem geleneğimiz vardır diyerek basında bir tartışma yürütülüyor. Sanki bu sistemin karşısında bir sistem olarak Başkanlık konumlandırılıyor. Bu bağlamda sayın Bahçeli'nin parlamenter sistem yaklaşımını saygıyla karşılıyoruz, kendi görüşleridir. O çerçevede faaliyete başlayacak olan komisyon bu demokratik değerlerin hangi sistemde ortaya koyulacağı toplumun önüne koyulacaktır.

ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU'NDA MUTABAKATA VARILMIŞTIR

Terörle mücadele konusunda Türkiye'de demokrasi ve hukuk devletini korumak konusunda vazgeçmeyeceğiz alandır. Sayın Bahçeli'ye terörle mücadele konusunda verdikleri destek için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Önümüzde Mart ayında tamamlanması gereken vize muafiyeti başta olmak üzere kendilerinden destek talep ettik, değerlendireceklerini söylediler. İç tüzükle ilgili olarak düzenlemeye ihtiyacımız var. Şu andaki Meclis çalışma modeli eskimiştir. Sinerjiden çok çatışmaya dayalı bir modeldir. Bizde komisyonun geri planda olduğu çalışma modeli mevcut. Bunun sıkıntılara yol açtığı herkesin malumu. Bu konudaki çalışmaların belli çerçeve içinde kaldığı yerden başlaması konusunda mutabakata varıldı. Dış politika konusunda da geniş kapsamlı bir değerlendirme olmuştur.

UZLAŞMA KOMİSYONU'NA HER PARTİDEN EŞİT ÜYE VERİLECEK

Biz iktidar partisi olarak Uzlaşma Komisyonu'nun eşit sayıdan oluşması yönündeki çalışma için mutabakız. Bu çalışmalar iktidar partisinin insiyatifiyle yürümeyecektir. Takdir Meclis Başkanımıza aittir. Meclis Başkanımızın kendi takdiriyle böyle bir komisyon kurulmasına karar verdiği takdirde komisyon kendi gündemine hakim olacaktır. Oralarda kararların nasıl alınacağı konusunda kendi içinde yöntem tartışmalarına bağlıdır. Sayın Başbakanımız istenildiği takdirde bilgi vermek hususunda 24 saat kapısının açık olduğunu. Liderlerle Türkiye'nin büyük meseleleriyle ilgili görüşebileceğini ifade etmiştir.

MHP'DEN KAMERA KONUSUNDA YAPILMIŞ BİR TEKLİF OLMADI

Sayın Bahçeli ve heyetinin genel başkanımızı karşılaması siyasi nezaket hususları bakımından teşekkür ettiğimiz bir husus. Yalnız biraz evvel MHP sözcünün yaptığı bir sözün bu görüşmelerinin ruhuna uygun olmadığını düşünüyoruz. Biz kendilerine kamera teklif ettik, onlar kabul etmediğine dair bir söz. Sayın MHP Genel Başkanı'ndan sayın Başbakan'a yapılmış böyle bir teklifi yoktur. Bir MHP yetkilisi böyle bir şey teklif edilmiş de reddedilmiş gibi açıklamasını doğru bulmadığımızı, siyasi nezakete uygun olmadığını söylemek istiyorum, sehven bir ifade gibi kabul etmek istiyoruz.

DAVUTOĞLU - BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den görüşme sonrası ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN