Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP, komisyon için 'eşit temsil'de ısrarlı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu için 'eşit temsil'de ısrarlı olan CHP, HDP'nin de yer aldığı bir uzlaşma komisyonu kurulması talebinde ısrarcı olacak

Giriş Tarihi: 4.1.2016
CHP, komisyon için 'eşit temsil'de ısrarlı
CHP, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçen hafta 'anayasa ve başkanlık sistemi' başlıklı ziyaretinin ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye bugün yapacağı ziyareti ve sonuçlarını bekliyor. CHP yönetimi, 'başkanlık sistemi tartışmalarından bağımsız parlamentodaki 4 siyasi partinin eşit temsili ile kurulacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda' ısrarlı olacak. CHP ayrıca Anayasa'dan önce 12 Eylül darbe yasalarının mevzuattan ayıklanmasına öncelik verilmesini isterken Başbakan'dan da bu yönde yapılacak envanter çalışmasını bekliyor.

'HDP OLMAZSA OLMAZ'
Davutoğlu'nun Bahçeli ile yapacağı görüşmenin ardından ikinci ziyaretin önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi beklenirken CHP'de Bahçeli'nin "HDP'nin de yer alacağı bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu"na sıcak bakmayacağı görüşünü taşıyor. Davutoğlu'nun Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulması yönündeki önerisine olumlu bakan CHP'nin bu konudaki olmazsa olmazı ise parlamentoda sandalyesi bulunan 4 siyasi partinin eşit temsili ile komisyonun oluşturulması yönünde. Gerek AK Parti gerekse de MHP'nin, HDP'ye mesafeli duruşu nedeniyle Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun üç partinin eşit temsili ile kurulmasından yana tavır izleyebileceklerini öngören CHP, bu görüşün oluşması durumunda ise 'HDP'nin de yer aldığı' bir uzlaşma komisyonu kurulması talebinde ısrarcı olacak.

'O YASALAR DEĞİŞSİN'
CHP'nin masaya getirdiği bir başka konu başlığı 12 Eylül yasalarının mevzuattan ayıklanması olurken Davutoğlu'nun da bu konuda yaptıracağı envanter çalışmasını bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP, komisyon için 'eşit temsil'de ısrarlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN