Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İstese Brüksel'de kalır, NATO'dan maaşını alırdı"

Balyoz kumpasında hakkında yakalama kararı çıkınca Brüksel'deki NATO görevini kesip Türkiye'de teslim olan emekli Tuğgeneral Hakan Akkoç'un avukatı müvekili hakkında böyle dedi ve ekledi: Kaçak savcılar kumpasın hesabını vermeli...

Giriş Tarihi: 4.1.2016
İstese Brüksel'de kalır, NATO'dan maaşını alırdı
Emekli Tuğgeneral Hakan Akkoç, NATO tarihinde ilk kez Türkiye'ye verilen Savunma Direktörlüğü görevine 73 aday ülke içinden seçilmişti. Maaşını NATO ödüyordu. Görevdeyken Paralel Yapı'nın ürettiği sahte dijital delilerle Balyoz davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Avukatlarının "gelme, tutuklanacaksın" ısrarına rağmen, "masumum, gelmezsem silah arkadaşlarıma karşı mahcup olurum" dedi. Daha mahkeme tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na bile tebligat yapılmadan 14 Mart 2011'de Brüksel'den yola çıkıp Silivri'deki mahkemeye gelerek kendisi teslim oldu. Buna rağmen özel yetkili mahkeme "kaçma şüphesi var" diye Akkoç'u tutukladı.

ERDOĞAN 'İNCELİK' DEMİŞTİ
5 Ağustos 2012'de o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, atv'de canlı yayına katılıp özel yetkili mahkemelerin verdiği uzun tutukluluk sürelerini eleştirerek Ergenekon tutuklusu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Hakan Akkoç'un durumunu da gündeme getirdi. Erdoğan, Akkoç için "NATO'daki görevini bırakıp geldi ve teslim oldu. Bu inceliktir" demişti. Tutuklu yargılamaya devam eden özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Akkoç'u "hükümete darbe teşebbüsü"nden 16 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak, Yargıtay'ın cezayı bozması üzerine yapılan yeniden yargılamada Akkoç beraat etti.

'MASUM OLAN KAÇMAZ'
Akkoç'a 672 bin lira tazminat ödenmesine hükmedildi. SABAH'a konuşan Akkoç'un avukatı Ramazan Bulut, müvekkilinin özgürlüğünü elinden alan ve daha sonra peş peşe yurt dışına kaçan Paralel savcılara tepki gösterdi. Bulut, "Müvekkilim o zaman 'askerler kaçıyor' imajı yaratıp silah arkadaşlarına karşı mahcup olmamak için tutuklanacağını bile bile gelip teslim olmuştu. Kendisi, 8 yıl NATO'da görev yapmış ender insanlardan biridir. İleride Genelkurmay Başkanlığı adaylarından olabileceği söylentileri de vardı. İstese, devlet görevinden istifa edip NATO'da 12 bin euro maaşla danışmanlık yapar, oturma izni aldığı Brüksel'de kalırdı. Ama o adalete teslim oldu. Şimdi o Paralel savcılar da yaptıkları kumpaslarının hesabını vermeli. Masum olan kaçmaz. Masumsalar kaçmayıp adalet önüne çıkmalılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İstese Brüksel'de kalır, NATO'dan maaşını alırdı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN