Terör mağduru vatandaşa destek

Giriş Tarihi: 5.1.2016
Terör mağduru vatandaşa destek
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun vatandaşların terörden gördüğü zararların karşılanmasını görüştüğünü söyledi. Kurtulmuş, terörle mücadelenin sivillere hiçbir zarar verilmemesi doğrultusunda sürdürüldüğünü kaydetti. Çankaya Köşkü'nde toplanan yılın ilk Bakanlar Kurulu sürerken açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, şunları kaydetti:
(HDP'li vekillerin dokunulmazlıkları ve parti kapatma) HDP'de siyaset yapanlar barışın diliyle konuşmaya, demokratik kurum ve kuralların işletilmesine azami gayret sarfetmeye dikkat etmelilerdir.
Prensip itibari ile parti kapatmalarına da milletvekillerinin düşürülmesine de karşı olduğumuzu her platformda işaret ediyoruz. İktidar partisi olarak bu sorumluluğumuzu yerine getirirken, HDP'nin de demokratik sorumluluklarını yerine getirmek çok temel bir borçtur.
(Sur'da kahvaltı yaparken ölen kadın) Biz ortaya çıkan olayların her birisi için, eğer beklenmedik bir durum söz konusuysa bunlarla ilgili soruşturmalar açıyoruz. Bu olay çerçevesinde de soruşturma açılmıştır. Sivillere hiçbir şekilde zarar verilmemesi perspektifiyle bu mücadele sürdürülüyor. Sivil vatandaşların terörden gördüğü zararların karşılanması konusunda hangi adımların atılacağı konuları toplantıda gündeme gelmiştir.
(Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginlik) Bu gerilimden iki ülkenin de biran evvel çıkmasını isteriz. Bu bölgenin daha büyük gerilimleri kaldıracak takati kalmamıştır. Türkiye olarak söyleyeceğimiz, her iki taraf da teenni içinde hareket etmek durumundadır.
İdam cezalarının uygulanmasını hele hele siyasi idam cezalarının uygulanmasının hiçbir şekilde bölge barışına katkısı olmayacaktır. Biz bütün bu siyasi idam cezalarının hepsine de karşı olduğumuzu açıkça ifade ediyoruz.
Yeter artık, bizim bu bölgede barışa, sükuna, selamete ihtiyacımız var. İç kırılmaların, iç çalkalanmaların maksimum bir seviyeye çıktığı ortamda herkesin çok daha titiz, çok daha teenni içinde hareket etmesi lazım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör mağduru vatandaşa destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN