" darbeye teşebbüs" davasında flaş gelişme

Giriş Tarihi: 6.1.2016 20:29 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 21:45
25 Aralık darbeye teşebbüs davasında flaş gelişme

Fetullahçı Terör Örgütü/'nın (/PDY), takipsizlikle sonuçlanan soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurduğu iddiasıyla 69 sanığın yargılandığı davaya bakan mahkeme heyeti, aralarında eski emniyet müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu tutuklu 8 sanığın bu hallerinin devamına ve sanık avukatlarının reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için dava dosyasının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 9 Şubat'a erteledi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın akşamki bölümünde, sanık avukatlarının reddi hakim ve müvekkillerinin tahliyesine yönelik talepleri alındı.

Talepler sonrası, duruşmaya ara verildi. Aranın ardından taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Kazım Aksoy ile İbrahim Şener, Arif İbiş, Mustafa Demirhan, Mehmet Habip Kunt, Mehmet Fatih Yiğit ve Hüseyin Korkmaz'ın, suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin tamamen toplanmamış olması, teknik takip tutanakları, baz sinyal kayıtları, arama tutanakları, tanık beyanları, müşteki ifadeleri ve deliler kapsamında kuvvetli suç şüphesini varlığını gösteren olguların bulunması, sanıklara atılı ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''siyasal veya askeri casusluk'' ve ''terör örgütüne üye olma'' suçlarının tutuklama sebebi sayılması, suçlarla ilgili öngörülen cezanın alt ve üst sınırı, kaçma şüphesi ve eylemlerinin yoğunluğunu dikkate alarak, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti, firari sanıklar Fetullah Gülen ve Sinan Dursun'un kaçak olarak yurt dışında bulundukları, kuvvetli suç şüphesini gösteren delillerin olması, atılı suçların vasıf mahiyeti, tutuklama sebeplerinin devam etmesi, kanundaki cezanın sürelerini dikkate alarak haklarındaki gıyabında tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Sanık avukatlarına reddi hakim talepleri konusunda beyanda bulunmaları için bir hafta süre veren heyet, bu sürenin ardından dava dosyasının reddi hakim taleplerinin karara bağlanması için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini kararlaştırarak, duruşmayı 9 Şubat'a erteledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"25 Aralık darbeye teşebbüs" davasında flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN