Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askeri araçlara kamuflaj buluşu

Türk bilim insanları devrim niteliğinde bir kamuflaj teknolojisi geliştirdi.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 11:53 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 11:55
Askeri araçlara kamuflaj buluşu
Bilkent Üniversitesinde, bukalemun, ahtapot gibi renkten renge girebilen canlılara benzer şekilde, bulundukları ortamın radar görüntüsünü gerçek zamanlı olarak değiştirebilen grafen temelli yeni bir teknoloji geliştirildi.

SAVAŞ UÇAĞI KUŞ GİBİ GÖZÜKECEK

Kamuflaj teknolojilerinde yeni bir çağ başlatması beklenen bu teknolojiyle kaplanan bir askeri tank, ormanlık arazideki bir ağacın görüntüsüne bürünebilirken bir savaş uçağı da kuş şeklinde görünebiliyor.

MÜTHİŞ BİR TEKNOLOJİ

Avrupa Birliği'nin 6 milyon lira ile destek verdiği yeni teknoloji, gözün algılama düzeyinden kızılötesine, hatta mikrodalga boyutlarına kadar tüm spektrumda çalışacak şekilde planlanıyor.

Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kocabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğada bulundukları ortama adapte olabilen pek çok canlının bulunduğuna işaret ederek, bukalemun, ahtapot, sürüngen gibi canlıların derilerindeki özel hücreler sayesinde renklerini değiştirerek ortama hızlı bir şekilde adapte olabildiğini, bu özelliğin pek çok bilim insanına ilham verdiğini ifade etti.

Devrim gibi kamuflaj buluşu!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askeri araçlara kamuflaj buluşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN