'den açıklaması

Genel Başkanı , lık tarafından için hazırlanan genelgeye ilişkin, "Genelgenin hayata geçmesiyle kamuda çalışan memurlar, Müslümanlar için farz olan bir ibadeti rahatça yerine getirebilecekleri esnekliği yakalamış olacaklar'' dedi.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 10:45
Memur-Sen'den Cuma namazı açıklaması

Yalçın, kamu görevlilerine izni konusunu insani ve vicdani bir talep olarak toplu sözleşme masasına da taşıdıklarını söyledi.Bu iznin, sözleşmelerde kamu ve iş veren heyetiyle mutabakat altına aldıkları önemli maddelerden biri olduğunu anımsatan Yalçın, şöyle konuştu:

" duyarlılık göstererek önemli bir adım attı. Sözleşme hükümlerine göre 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Dolayısıyla Sayın Başbakan bu konuda duyarlılık göstererek dün Başbakanlık genelgesiyle önemli bir adım attı. Bu Başbakanlık genelgesinden sonra kamu kurum ve kuruluşları, kendi çalışma sistemlerine göre bir an önce önlem almak durumundalar."

Yalçın, düzenleme kapsamında bakanlıkların mesai esnekliği göstereceğini dile getirdi. Bazı kurumlarda standart bir öğle arası verildiğini ancak milli eğitim gibi kurumlarda bu anlamda standart bulunmadığına dikkati çeken Yalçın, şunları kaydetti:

"Her bakanlık kendi çalışma sistematiğine göre genelgenin gereğini yerine getirecektir. Başbakanlık genelgesinin hayata geçmesiyle kamuda çalışan memurlar, Müslümanlar için farz olan bir ibadeti rahatça yerine getirebilecekleri esnekliği yakalamış olacaklar. Bu son derece önemli. Kamu görevlilerine ve milletimize hayırlı olsun. Bunun herhangi bir mesai kaybı oluşturması mümkün değildir. Kamu görevlilerinin haftada 40 saat çalışma zorunluluğu var. Dolayısıyla 5 günden 8 saat, haftada 40 saate denk geliyor. Burada 40 saate göre ayarlamanın yapılması önemlidir. Yani önemli olan kamu görevlisinin 40 saat çalışmış olmasıdır.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur-Sen'den Cuma namazı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN