Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DİHA'nın "Cenazeleri Kaçırma Düzenlemesi" Yalanı

Dicle Haber Ajansı bugün, “Cenazeleri Kaçırma Düzenlemesi” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde Adli Tıp Kurumu Yönetmeliği’nde, kimliği belirlenmiş cenazelerin 3 gün içinde ailesi veya yakınları tarafından teslim alınmazsa, “belediyeye teslim edilir” ibaresinde değişiklik yapılarak "veya mülki idare amirliğine gömülmek üzere teslim edilir" ibaresinin eklendiği belirtildi. DİHA bunu "devletin cenazeleri kaçırıp defnetmek için" yaptığını iddia etti.

Giriş Tarihi: 7.1.2016 19:06
DİHA'nın Cenazeleri Kaçırma Düzenlemesi Yalanı

Ancak, üzerine sürekli tezvirat üretilen bu konuyla ilgili HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Meral Danış Beştaş da cenazelerin Şırnak Devlet Hastanesi'nde kucak kucağa bekletildiğini iddia etmiş, Şırnak Valiliği de olayı şu ifadelerle cevaplamıştı: "Sokağa çıkma yasağının başladığı günden itibaren Silopi ve Cizre'de 15 cenaze mezarlıklara defnedilmiştir. İlimizde morgda bekleyen cenazelerin tamamının adli işlemleri tamamlanmış olup cenaze sahiplerinin cenazeleri almaları beklenmektedir. Ancak bölücü terör örgütü mensupları ve yandaşlarının cenazeleri bir şov ve provokasyon aracı haline getirmek için cenaze sahibi ailelere yaptıkları baskı ve tehditlerle, ailelerin cenazeleri alıp defnetmelerine mani olmaktadırlar. Cenazelerin alınıp defnedilmesi için hiç bir engel olmamasına rağmen bölücü terör örgütleri mensupları ve yandaşlarının tehditleri sonucu aileler cenazeleri alıp defnedememektedirler"

Haberi incelediğimizde DİHA, devletin cenazeleri "kaçırıp defnettiğini" yazarak, aslında kendi haberini yalanlamaktadır. İfadenin alt metninde, cenazelerin belediyeler aracılığıyla bekletilmek istendiğinin okunduğu, buna rağmen, devletin cenazeleri beklettiği propagandasında ısrar edildiği görülmektedir. Dolayısıyla DİHA'nın bu haberi ve haberle ilgili yorumu gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DİHA'nın "Cenazeleri Kaçırma Düzenlemesi" Yalanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN