Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet ve Zaman yalanda birleşti

Giriş Tarihi: 11.1.2016 09:54 Güncelleme Tarihi: 11.1.2016 09:58
Cumhuriyet ve Zaman yalanda birleşti

Cumhuriyet ve Zaman yalan haber üretimine tam gaz devam ediyor. Bu iki gazetenin ortaya attığı “Adalet Bakanlığı tarafından yapılan mülakatlarda ‘Kirpinin kaç iğnesi var?’ şeklinde soru sorulduğu” yönündeki iddiaların tamamen yalan olduğu açıklandı.

Cumhuriyet Gazetesi devlet kurumlarını hedef alan yalan haber üretimine tam gaz devam ediyor. Cumhuriyet tarafından ortaya atılan, "Adalet Bakanlığı tarafından yapılan Adli Yargı Yazı İşleri ve İdari İşler Müdürleri mülakatında 'Kirpi'nin kaç iğnesi var?' şeklinde soru sorulduğu" yönündeki iddialara Sınav Kurulu'ndan yalanlama geldi.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan Adli Yargı Yazı İşleri ve İdari İşler Müdürleri mülakatıyla ilgili haberlere yer veren Cumhuriyet ve Zaman gazeteleri mülakat sorusu olarak "Kirpi'nin kaç iğnesi var?" şeklinde soru sorulduğunu öne sürerek kara propaganda üretiminde zirve yapmıştı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Ankara Batı Adliyesi Adli Yargı Yazı İşleri ve İdari İşler Müdürleri Sözlü Sınav Kurulu haberciliği yalancılıkla karıştıran Cumhuriyet ve Zaman'ın iddialarını yalanladı.

Sınav kurulu, yaptığı açıklamada maksatlı olarak bazı medya kuruluşlarınca kamuoyu ve algı oluşturmak amacıyla haber yapıldığına dikkat çekerken, "Kirpi'nin kaç iğnesi var?" gibi absürd soruların kesinlikle sorulmadığının altı çizilen açıklamada, adayların başarılı sayılıp sayılmamalarında yazılı puan, liyakat ve sözlü sınavdaki başarı gibi kriterler dışında başka bir kriterin dikkate alınmadığı vurgulandı.
HABERLER MANİPÜLASYON AMAÇLI

Sınava giren tüm adaylara sınav kurulunca önceden tespit edilip kayıt altına alınan sorular arasından, biri genel kültür diğeri de meslek bilgisini ölçen iki adet soru sorulduğu vurgulanan açıklamada, "Gerek internet sitelerinde ve gerekse daha önce bu tarz haberler yapan yayın organlarında, meslek bilgisini içeren soruyla ilgili herhangi bir yorum yapılmazken genel kültür bilgisini içeren soruyla ilgili bir kısım manipülasyon amaçlı haberler yapıldığı ve gerçeği yansıtmayan bu tür haberlere devam edildiği tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.CUMHURİYET KAFASINDAN SORU UYDURMUŞ

Açıklamanın devamı şu şekilde: "Cumhuriyet, Sözcü ve Zaman gazetelerinde sorulduğu iddia edilen sorulardan sadece üç tanesi kurulumuzca adayların bazılarına sorulmuştur. Bunun dışında iddia edilen;

"- Bir kirpinin yaklaşık kaç tane iğnesi vardır? / 5 bin-7 bin arası

- Asrın projesi nedir? / KKTC Su Temin Projesi.

- Atatürk'ün cenaze namazını kim kıldırdı? / Prof. Dr. Şerafettin Yaltkaya

- Mor'un Süryanice karşılığı? / Aziz

- Bonanza kaç yılında çekildi? / ABD'de 12 Eylül 1959'dan 16 Ocak 1973'e kadar yayımlandı.

- İHH Başkanı kimdir? / Bülent Yıldırım.

- Maaşlarımızı kim yapar? / Adaylar bu soruya verilecek bir cevap bulamadı.

- Türk mühendislerin yaptığı ilk zırhlı ve yüzebilen dozer? / AZMİM.

- Atatürk'ün köpeklerinin isimleri? / Alp, Alber ve Foks.

- Atatürk'ün atlarının isimleri? / Sakarya ve Çankaya.

- Pinpon topunun ağırlığı ne kadardır? / 2.7 gram.

- Yurtdışına seyahate çıkan ilk Osmanlı padişahı? / Abdülaziz.

- Dünyanın en büyük Atatürk anıtı nerededir? / Artvin.

- Açlığa en fazla dayanabilen hayvan? / Kaplumbağa.

- Atatürk'ün ilk heykeli nerede dikilmiştir? / Gülhane Parkı'nda

- Halkı cimri olarak bilinen ülke? / İskoçya" şeklindeki sorular, kesinlikle hiçbir adaya sorulmamıştır. Sorulmayan bu tür soruların sorulduğu gibi gerçek dışı iddialar malum bir kısım medya ve kişiler tarafından ısrarla dile getirilmekte ve algı oluşturmak ve kamuoyunu yanıltmak amacıyla haber yapılmaktadır."

Kaynak:Yeniakit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet ve Zaman yalanda birleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN