Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM'de yeni anayasa mesaisi

Meclis, bu hafta yeni anayasayı konuşacak. Partiler Uzlaşma Komisyonu için üçer isim belirleyecek

Giriş Tarihi: 11.1.2016
TBMM'de yeni anayasa mesaisi
Meclis'in bu haftaki gündemi oldukça yoğun. Yeni anayasayı konuşacak, partiler kurulacak olan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu için üçer isim belirleyecek. Genel Kurul'da ise dövizli askerliği 6 bin eurodan bin euroya düşüren tasarı görüşülecek. Bu hafta Meclis gündemline gelecek önemli başlıklar şöyle olacak.

KOMİSYON TOPLANIYOR

Meclis'te yeni anayasa için ilk adım atıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Uzlaşma Komisyonu için liderlere mektup gönderdi. TBMM Başkanı, kurulacak komisyona üç üyenin isimlerini 25 Ocak 2016'ya kadar bildirilmesini istedi. AK Parti, CHP, HDP ve MHP 25 Ocak'a kadar Anayasa Uzlaşma Komisyonu için üç isim bildirecek. Ardından Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına başlayacak. Meclis Anayasa Komisyonu 14 Ocak'ta toplanacak. Anayasa Komisyonu'nda, 2011 - 2013 arasında görev yapan Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları değerlendirilecek.
BİN EUROYA DÖVİZLİ ASKERLİK: Tasarıya göre dövizli askerlik 6 bin eurodan bin euroya düşecek. Uygulamadan, yurt dışında en az 3 yıl bulunanlar faydalanacak.
NÜFUS CÜZDANI" YERİNE "KİMLİK KARTI: Tasarıyla "Nüfus cüzdanı" ibaresi "kimlik kartı" şeklinde değiştirilecek. Aile kütüklerinde yer alacak bilgilere biyometrik veri ilave edilecek.
DOĞUM SONRASI DÜZENLEMESİ YOLDA: Milli Savunma Komisyonu 11 Ocak'ta tasarıyla ilgili toplanacak. Tasarı, çocuğu olan memur anne veya babaya, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışma imkanı getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'de yeni anayasa mesaisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN