Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 üniversiteden 'bildiri' si

Barış İçin ler İnisiyatifi'nin bildirisine, () ile 'nden geldi. MAKÜ'de bir grup akademisyen, 'Akademik İhanete Geçit Yok' bildirisi yayımladı ve bir internet sitesi üzerinden imzaya açtı.

Giriş Tarihi: 13.1.2016 15:23 Güncelleme Tarihi: 13.1.2016 15:28
2 üniversiteden 'bildiri' tepkisi

'de görevli bir grup , Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde uygulanan sokağa çıkma yasağına ilişkin yayımlanan bildiriye amacıyla 'Akademik İhanete Geçit Yok' başlıklı karşı bildiri hazırladı. Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doç. Dr. Kürşat Özdaşlı, Yard. Doç. Dr. Mustafa Kılınç, Yard. Doç. Dr. Esma Özdaşlı, Yard. Doç. Dr. Barbaros Serdar Erdoğan, Yard. Doç. Dr. Ahmet Şahin, Yard. Doç. Dr. Meriç Eraslan, Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Dalkıran ve Yard. Doç. Dr. Ahmet Sarıtaş'ın da aralarında bulunduğu akademisyenler, Dr. Himmet Büke'nin yazdığı bildiriyi www.artiyor.com internet sitesi üzerinden de imzaya açtı.

'İHANET VE BÖLÜCÜLÜĞE GEÇİT VERMEYECEĞİZ'

"Mensubu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin akademisyenleri ve araştırmacıları olarak 'ihanet ve bölücülüğe' geçit vermeyeceğiz" şeklinde başlayan bildiride, "Bu bildiri 1128 akademisyenin farklı odakların ağzıyla konuşarak imzaladıkları metne reddiyedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin fiilen 40 yılına yakın süredir mücadele ettiği 'terör' ve 'bölücülük' zehri görülmüştür ki akademilerde bazı gönüllere ve beyinlere de girmiş hatta sempati kazanmıştır. Akademiler bir devletin geleceğinin inşa edildiği güzide kurumlar olması gerekirken bu zehri bünyelerinde taşımakta bir beis görmeyen zevat bunu ilan etmenin, devletimize karşı kin ve nefret söylemleri geliştirmenin akademisyenlik olduğu zannındadır" ifadelerine yer verildi.

ÖĞRETİM ELEMANLARI İÇİN YASAL SÜREÇ

Rektörlüğü'nden yapılan yazılı da da Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine tepki gösterildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bölünmez bütünlüğü için terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara karşı çıkan bir grup öğretim elemanı, yayımladıkları bildiride Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, vatandaşlarına kıyım ve katliam yapmakla suçlamaktadırlar. Bu bildiride üniversitemizden de bazı öğretim elemanlarının imzası bulunmaktadır. Yayımlanan bildiriyi imzalayan öğretim elemanlarının savundukları düşünce sadece kendi şahsi görüşlerini ifade etmekte olup, üniversitemizde görev yapan 2 bin 500'e yakın öğretim elemanının görüşlerini kesinlikle temsil etmemektedir. Akdeniz Üniversitesi olarak, devletimizin terör konusundaki haklı mücadelesinin yanındayız. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak adına yaptığı mücadeleye tepki gösteren Akdeniz Üniversitesi öğretim elemanları ile ilgili de Yükseköğretim Kurulu'nun talimatı gereğince üniversitemiz yönetimi tarafından gerekli yasal sürecin başlatılacağını bildiririz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 üniversiteden 'bildiri' tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN