Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçişleri Bakanı Efkan Ala: Bir kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Efkan Ala Sultanahmet'teki patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Ala "Dün aksam bir kişi gözaltına alındı" açıklamasında bulundu.

Giriş Tarihi: 13.1.2016 12:11 Güncelleme Tarihi: 13.1.2016 12:45
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Bir kişi gözaltına alındı

Özel bir uçakla saat 10.20'de İstanbul'a gelen Alman İçişleri Bakanı Maiziere'yı Atatürk Havalimanı VİP Salonu'nda Atatürk Havalimanı'ndan sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş karşıladı. Konuk Bakan daha sonra beraberindeki heyetle birlikte saldırı sonucu yaralanan Alman turistleri yattığı hastanelerde ziyaret etti.

Efkan Ala'nın açıklamalarından satır başları:

"Yaralılara acil şifalar diliyorum. Türk milleti olarak Alman halkına hayatını kaybedenlerden dolayı taziyelerimizi iletiyoruz. Sayın bakana hoşgeldiniz diyorum. Bu teröre karşı etkili işbirliğimizin göstergesidir.

Şu ana kadar yapılan inceleme, soruşturma ve gelişmeler konusunda bilgi sunacağım. Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiştir, bir de canlı bomba hayatını kaybetmiştir. Hastanede toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17'ydi, birisi hastanede vefat etti, diğerleri de taburcu oldu. 11 kişiden 9'u Alman vatandaşıdır. 1'i Norveç, 1'i Peruludur. 9 Alman vatandaşından 2'sinin durumu ciddiyetini korumaktadır.

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Efkan Ala Sultanahmet saldırısıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

CANLI BOMBA ARANAN LİSTESİNDE DEĞİLDİ

Sultanahmet saldırısını gerçekleştiren canlı bomba arananlar listemizde değildi.

Küresel terör önümüzdeki yüzyılda bütün insanlığı tehdit etmektedir. Ülkeler arasında etkili bir işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Ülkeler terörün kimliğine, amacına bakmadan, hiçbir ayrım yapmadan kesin bir işbirliği yapmalıdır. Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret, çalışma içindedir. Bir yandan Suriye'de ortaya çıkan durumdan ortaya çıkan terör örgütleriyle mücadele ederken, diğer taraftan da PKK gibi terör örgütleriyle etkili mücadelesini yürütmektedir. Bu konuda da Almanya'nın yakın işbirliği için teşekkür ediyorum. Radikal terör örgütleri ve DAEŞ'le mücadele kapsamında 3 bin 318 kişi gözaltına alınmıştır, Suriye'deki olaylardan itibaren. Bunlardan 847'si tutuklanmıştır. Çok önemli bu rakamların yabancı uyrukludur. Burada kaynak ülkelere, Suriye'ye geçmek üzere ilk çıkış yaptıkları ülkelere açık çağrıda bulunuyoruz. Çok ciddi tedbirler almalıdırlar ve tedbirler almalıdırlar. Yine Almanya bu konuda yaptığı açık işbirliği nedeniyle teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar 124 ülkeden 35 bin 970 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konulmuştur. Bunlardan 387'si Almandır ve bu yakın işbirliği sonucu tespit edilmiştir. Yine 92 ülkeden 2 bin 894 kişi sınırdışı edilmiştir. Yine bunlardan 94'ü Alman uyrukludur, bu da yakın işbirliği ile belirlediğimiz kişilerdir.

Türkiye bu konularda çok etkili, ciddi bir çaba içerisindedir. Terörle mücadele konusunda kararlı bir tutum sergilemektedir. en son olaydan bir hafta öncesinde DAEŞ mensubu olduğu değerlendirilen 220 kişi gözaltına alınmıştır. Olaydan sonra ise yapılan inceleme ve çalışma sonucu dün akşam 1 kişi gözaltına alınmıştır. İnceleme ve soruşturma son derece ciddi şekilde devam etmektedir. Bu konuyu da değerlendirdik Almanya İçişleri Bakanı'yla. Her türlü bilgiyi kendileriyle paylaşacağız.
Bu saldırı insanlığa yapılmıştır. Ülkemizdeki misafirler bizim öz vatandaşımız neyse onlar da odur. Bu saldırı ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa yapılmış saldırıdır. Amasız, ancaksız hep birlikte tüm dünya bu saldırılara karşı durmakta, tavrımızı göstermeliyiz. Önümüzdeki hafta da Almanya'yı ziyaret edeceğiz. Şu anda sayın Alman İçişleri Bakanı'nın burada oluşu karşı duruşta en önemli göstergedir. Türkiye'deki bütün turistler ve diğer misafirler aldığımız tedbirlerle rahatlıkla kendi günlük hayatlarını devam ettirebilirler ve bu konuda tereddüt yoktur. Bu tür terörist saldırılar tüm ülkelerde olmaktadır ancak biz birlikte durdukça bunlar yaşanmayacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Bir kişi gözaltına alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN