Resmen eski savcı oldular

HSYK, 17-25 Aralık darbe girişimlerinde siyaseti dizayn etmeye çalışan hâkim ve savcıların ihraç kararını kesinleştirdi. Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş gibi isimler artık 'eski' savcı

Giriş Tarihi: 14.1.2016
Resmen eski savcı oldular
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin savcıları ve hâkiminin meslekten ihraç kararını kesinleştirdi. HSYK 2'nci Dairesi, artık "eski savcı" olarak nitelendirilebilecek olan Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç ile eski Hâkim Süleyman Karaçöl hakkında, Fetullah Gülen Terör Örgütü soruşturması kapsamında, 12 Mayıs 2014'te meslekten ihraç kararı vermişti. Bu aşamada, tutuklu Süleyman Karaçöl'ün dışında tamamı yurtdışına kaçan eski savcılar, HSYK 2'nci Dairesi'nin kararının düzeltilmesi için başvuruda bulunmuştu. 2'nci Daire bu talebi reddedince bu kez Daire'nin kararına karşı, HSYK Genel Kurulu nezdinde itirazda bulunmuşlardı.

"MALEZYA'DAYIM, MAZERETİM VAR"
HSYK, firari savcıların avukatlarına isterlerse Genel Kurul'da sözlü savunma yapma haklarını kullanabileceklerini duyurmuş, avukatları da bu hakkı kullanmak istediklerini bildirmişlerdi. Ancak avukatları, 16 Aralık'tan kısa süre önce mazeret bildirerek savunma için kendilerine ek süre verilmesini istemişti. HSYK da ileride savunma haklarının kısıtlandığı gerekçesiyle Türkiye'nin AİHM'de mahkûm olmaması için bu süreyi vermiş ve yeni toplantı gününü 13 Ocak olarak belirlemişti. Dünkü HSYK Genel Kurulu'na sadece Savcı Mehmet Yüzgeç'in avukatı katıldı. Muammer Akkaş'ın avukatının "Malezya'da sağlık kontrolünden geçiyorum" diyerek mazeret bildirdiği öğrenildi. HSYK Genel Kurulu, mazeretlerin savunma hakkının kötüye kullanılması girişimi olduğunu değerlendirerek savunma için yeni süre vermedi.

KESİN OLARAK İHRAÇ

HSYK Genel Kurulu Mehmet Yüzgeç'in avukatını dinledikten sonra Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Süleyman Karaçöl hakkındaki kararını verdi. Kurul, meslekten ihraç kararına karşı yapılan itirazı reddetti. Böylelikle meslekten ihraç kararlarıyla ilgili itiraz süreçleri tamamlandı ve bu kişilerin meslekle ilişikleri tümden kesildi. İhraç kararı, Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmü gereğince alınmıştı. Öz, Kara, Akkaş, Yüzgeç ve Karaçöl, HSYK'nın kararına karşı Danıştay'da dava açabilecek.

İŞTE İHRAÇ GEREKÇELERİ

Görevlerini adil, tarafsız, objektif ve hukuk kuralları çerçevesinde bağımsız olarak icra etmediler.
Ellerinde bulunan bilgiyi gizli tutma, suçların soruşturma ve kovuşturulmasında yeterli özeni göstermediler.
Mesleklerinin onuru ve şerefini korumadılar.
Mesleki kıdem ve deneyimden beklenen basireti göstermeyip, yargı etik kurallarına uygun düşmeyen davranışları ile adalete güveni sarstılar.
Hukuk zemininde kalmayan eylemleri ile adalet ülküsü dışında hareket ettiler.
Başka amaçlar güdülerek yürütülen soruşturmalar ve kararlarla yargısal yetkilerini, karşıt gördüklerini yok etme amacıyla kullandılar.
Eylemleri, mesleğin şeref ve onuru ile memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikteydi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Resmen eski savcı oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN