4 koldan soruşturma

Giriş Tarihi: 16.1.2016
4 koldan soruşturma

Bildiriye imza atan 22 akademisyen gözaltına alındı. 160 akademisyene savcılıklar soruşturma açtı. Suçlamalar: Terör bildirisi yayımlamak, örgüt propagandası yapmak, Türk milleti ile devletini aşağılamak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle, Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ) görevli akademisyenlere yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Hükümeti'ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 15 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 15 akademisyen savcılık ifadelerinin ardından serbest kalırken, 6 kişi ise aranıyor. Bolu'da da "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı metne imza atan Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde görevli 3 akademisyen gözaltına alındı. Bu kişilerin üniversitedeki odalarında arama yapıldı, evlerindeki bilgisayarların imajları alındı. Uludağ Üniversitesi'nde görevli 3 akademisyen gözaltına alınarak Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Öznur Öncül de gözaltına alınanlar arasında. Bu arada İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiride imzası bulunan çeşitli üniversitelerde görevli 37 akademisyen hakkında soruşturma başlattı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, bildiride imzası bulunan 9, Batman Üniversitesi 5, Anadolu Üniversitesi, 15, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 6, Akdeniz Üniversitesi 9, Mersin Üniversitesi 20, Gaziantep Üniversitesi 4, Van Yüzüncüyıl Üniversitesi 4, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 1 akademisyen hakkında idari soruşturma açtı. Konya'da da bildiriye imza atan ve daha sonra desteğini geri çeken Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen hakkında soruşturma açıldı. Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Kemal İnal ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Ertuğ ise bildiriden imzalarını geri çekti. Giresun Üniversitesi ise bildiriye imza atan öğretim üyesini görevden uzaklaştırdı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:


Bildiri hukukta yakın tehlike

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, çeşitli açılış ve ziyaretler için geldiği Karabük'te, basın mensuplarının "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine ilişkin sorusunu yanıtladı. Şahin, "Bu destek açıklamasından sonra terör örgütlerinin Çınar'da karakolu ve emniyet birimlerinin kalmış olduğu lojmanları bombalaması, masum insan ve çocukların ölmesiyle bir irtibat kurulamaz mı? Buna 'yakın tehlike' der hukuk. Onlardan beklediğimiz devletimizin, güvenlik güçlerimizin yanında yer almalarıdır, onlara destek vermeleridir, onları şevklendirmeleridir. Türkiye'yi bu terör belasından kurtulma konusunda ellerinden gelen çabayı göstermeleridir. Tam bunun aksini yapmışlardır. O nedenle şimdi gözaltına alındılar, 'Bunun hesabı soruluyor' diye de hiç kimse şikayetçi olmasın."

'Peki şehitler için bu dayanışmayı gösterdiniz mi?'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansı'nın son gününde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu bildiriyle ilgili şöyle konuştu: "Tanıdığım bir akademisyen bana mesaj attı. Bu bildiriye sırf dayanışma olsun diye ve arkadaşlarının hatırına tam içeriğini bilmeden imza attığını söyledi. Ben de kendisine cevap verdim 'Peki bugüne kadar şehitler ve ölen bebekler için bu dayanışmayı gösterdiniz mi?' Bebekleri öldüren bir terör örgütüyle dayanışma gösteriyorsunuz ve buna ifade özgürlüğü diyorsunuz. Dünyanın neresinde teröre destek vermek ve terör örgütüyle dayanışma içinde olmak ifade özgürlüğüdür? PKK, bugün AB'nin, Amerika'nın ve dünyanın terör listesinde. Dolayısıyla sırf aydın görünmek için ben bu tür dayanışmayı kabul etmiyorum."

'İhanetten başka bir şey değil'


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Düzce ziyaretinde "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine ilişkin, "Çocukları, evini açmayan kardeşlerimizi öldüren insanları görmeyip de çok büyük hassasiyet gösteren, sadece teröristleri hedef alan bir devlete karşı böyle bir harekette bulunmak ihanetten başka bir şey değildir" dedi.

160 akademisyene resen soruşturma...

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise 41 akademisyene 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan soruşturma açtı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, bildiride imzası bulunan 82 akademisyen hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından resen soruşturma başlattı. Anadolu Adalet Sarayı'na gelen Alim Erdemir adlı bir vatandaş da akademisyenler hakkında terör örgütüne destek verdikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da 37 akademisyen hakkında soruşturma başlattı.

Gülcan DEMİRCİ-Osman ASİLTÜRK-Ersan ATAR - Abbas ÇAKAR - Kasım ŞAHİN - Murat ALHAN-Ebru ŞENGÜL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 koldan soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN