Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP’de kurultay günü

Giriş Tarihi: 16.1.2016 10:25
CHP’de kurultay günü

CHP’de 35. Olağan Kurultay bugün başlıyor. Genel başkanın seçileceği kurultayda tüzük değişikliği de yapılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 35. Olağan Kurultayı Ankara Spor Salonu'nda bugün yapılıyor. Kılıçdaroğlu'na karşı aday olacağını açıklayan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın en az 120 imza toplaması gerekiyor.

Kurultaya bin 275 delegenin yanı sıra 30 bin davetli katılacak. Kurultayı çok sayıda gazeteci de izleyecek.

Salona, "Özgür basın varsa, özgür toplum vardır", "Baskı ve zulüm düzeni CHP ile bitecek", "Savaşın değil, barışın partisiyiz", "Türkiye bizimle özgürleşecek", "Barışı birlikte inşa edeceğiz", "Demokrasiyi biz getirdik, biz yücelteceğiz" ve "Ey özgürlük" pankartları asıldı.

Salonda, Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü de pankart olarak yer aldı.

5 BİN POLİS GÖREV YAPACAK

Kurultay için Ankara Spor Salonu'da güvenlik önlemleri de alındı. 5 bin polis ile 2 bin partili güvenliği sağlamaya çalışacak.

EĞLENCE VE MÜZİK GÖSTERİSİ OLMAYACAK

Yaşanan terör olayları nedeniyle kurultayın eğlence havasında müzik gösterisiyle geçmesini doğru bulmayan CHP sadece tarihiyle ilgili bir belgesel izlenmesiyle kongreye başlayacak.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

35. Olağan Kurultay'ın ilk gününde genel başkanlık seçimi yapılacak. Dün genel merkezde yapılan toplantı sonucunda alınan kararla, tüzükte yapılacak 3 maddelik bir değişiklik, bugün delegenin onayına sunulacak.
Buna göre, milletvekili seçimlerinde "kontenjan aday" uygulaması bir dönemle sınırlandırılacak. Bir aday, iki dönem üst üste kontenjandan yararlanamayacak.

Bir diğer değişikliğe göre de seçimlerin bir yasama yılı dolmadan yenilenmesi durumunda, milletvekili adayları ön seçim şartı uygulanmadan, merkez yoklamasıyla belirlenebilecek.

CHP'nin tüzükte yapmayı düşündüğü diğer bir değişiklik ise Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliklerinin yapısına yönelik. Değişikliğe göre, Genel Başkan MYK'ya atayacağı kişi sayısına kendisi karar verecek. Mevcut tüzüğe göre CHP MYK'sı 17 kişiden oluşuyor. Değişikliğin onaylanması durumunda tüzükteki "MYK 17 kişiden oluşur" ifadesi, "MYK bir genel sekreter ve genel başkan yardımcılarından oluşur" şeklinde değişecek.

CHP Kurultayının ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek. Divana seçimlerin "blok olması" yönünde bir öneri verilmezse, PM üyeleri "çarşaf liste" yöntemi ile belirlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’de kurultay günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN