Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'10 Numara'da görüştüler

Giriş Tarihi: 18.1.2016 18:57 Güncelleme Tarihi: 18.1.2016 19:07
'10 Numara'da görüştüler

'nun, Başbakanı ile görüşmesi 10 Numara'lı Başbakanlık Konutu'nda gerçekleştirildi. İki lider önemli konu başlıklarını masaya yatırdı

'nin başkenti Londra'ya çalışma ziyaretinde bulunan , İngiltere lığı çalışma ofisi "10 Numara"da İngiliz mevkidaşı David ile bir araya geldi.

Görüşmenin başlangıcında açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, Londra'da yoğun temaslarda bulunduklarını belirterek, ile İngiltere arasında "mükemmel bir işbirliğinin olduğunu" dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015 yılında, 15 milyar dolara ulaştığını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Görüşmelerimizin, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi işbirliğini hızlandıracağından şüphem yok. Birleşik Krallık, birçok açıdan önemli bir müttefikimiz. Terörle mücadeledeki dayanışmanızdan ve taziyelerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bölgemizde büyük bir risk var. Sadece Türkiye'ye karşı değil, Avrupa ve küresel topluma da karşı, özellikle de Suriye'den. Benim de katılacağım Suriye Bağış Konferansını düzenleyecek olmanızdan dolayı teşekkür ederim."

Başbakan Davutoğlu Cameron'la görüştü

Türkiye'nin de mayıs ayında insani yardım konferansına ev sahipliği yapacağını dile getiren Davutoğlu, Cameron'ı bu konferansa davet etti.

"Önümüzde büyük zorluklar var ama fırsatlar da var" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl Kıbrıs sorununun sizin de garantör ülke olarak desteğinizle çözülmesini umuyoruz. AB ile ilişkilerimize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. 2016'nın Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde yeni bir başlargıç olmasını umuyoruz. Bu anlamda sizin desteğiniz ve Avrupa konusundaki ortak vizyonumuz önemli olacaktır. Bir kez daha teşekkür ediyorum ve sizi mayıs ayında ülkemizde görmeyi umuyoruz."

İngiltere Başbakanı Cameron da, "iyi dostum, Türkiye Başbakanı'nı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum" dedi. Kilis'teki patlama ve İstanbul'daki korkunç terör saldırısıyla ilgili taziyelerini sunan Cameron, "DAEŞ'le mücadele ve terörle mücadelenin zorluklarıyla birlikte karşı karşıyayız. Suriye'ye değişim getirilmesinin gerekliliği ve birçok konuyla ilgili yakından çalışacağız" diye konuştu.

İki ülke arasında güçlü siyasi ve ekonomik ilişkiler olduğunu belirten Cameron bugün, Suriye'deki durum, Londra'da 4 Şubat'ta yapılacak Suriye konferansı, Avrupa'daki sığınmacı krizi gibi birçok konuyu görüşmede ele alacaklarını dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu'nun, Cameron'la görüşmesinin ardından bu akşam DEİK Türkiye-İngiltere işadamları yemeğine katılması, yarın ise Londra'dan Davos'a geçmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'10 Numara'da görüştüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN