Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi delik deşik oldu

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun parti meclisi için hazırladığı 104 kişilik anahtar listeden yalnızca 29’u seçilmeyi başardı.

Giriş Tarihi: 19.1.2016 10:52 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 11:21
Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi delik deşik oldu
CHP kurultayının ikinci gününde yapılan Parti Meclisi (PM) seçiminin sonuçları dün sabaha karşı belli oldu. PM üyelikleri için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanan "anahtar" listede, adeta deprem yaşandı. PM'nin, Bilim Platformu dışındaki 52 üyeliğinden 23'ü, Kılıçdaroğlu'nun listesini delen isimlerden oluştu. Kılıçdaroğlu'nun 104 kişilik listesinde yer alan isimlerden sadece 29'u PM'ye girebildi.

MEHMET BEKAROĞLU'NA ÇİZİK

CHP liderinin, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu üyeliği için oluşturduğu 12 kişilik listede yer alan Mehmet Bekaroğlu da, delegeden çizik yedi. Bekaroğlu, seçimlerde oy kullanan bin 228 delegeden 378'inin oyunu alabildi.


FİKRİ SAĞLAR LİSTEYİ DELDİ

Kılıçdaroğlu'nun listesinde yer almayan 23 isim, 60 kişilik PM'ye girmeyi başardı. Listeyi delerek PM üyesi olan isimler arasında Fikri Sağlar, Necati Yılmaz, Aylin Nazlıaka, İlhan Cihaner, Ali Özcan, Aykut Erdoğdu, Mehmet Tüm, İdris Yıldız, Mevlüt Dudu, Berhan Şimşek, Yaşar Seyman, Ergenekon Davası'ndan tutuklanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi ile Muharrem İnce'ye yakın isimler yer alıyor. PM seçimlerde en fazla oyu ise 691 ile Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke aldı.

Atilla Taş, Gürsel Tekin'i solladı

MYK üyelerinden Gürsel Tekin 245 oyla 86'ncı sırada yer alırken, Faik Öztrak 259 oyla 77'nci sırada, Enis Berberoğlu 241 oyla 90'ıncı, Seyhan Erdoğdu 217 oyla 97'nci, Nihat Matkap 277 oyla 67'nci sırada yer alması nedeniyle liste dışı kalan isimler oldu. "Hamçökelek" şarkısıyla kamuoyunun tanıdığı Atilla Taş'ın PM adaylığında Gürsel Tekin'den 44 oy fazla aldığı dikkat çekti. Taş, 462 adaydan 402'sini geçerek 58'nci oldu. Mevcut PM'deki 60 isimden sadece 17'si yerine korumayı başardı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin yeni MYK'sını oluşturmakta zorlanacağı ifade ediliyor.

Erdoğan Toprak kazan kaldırdı

Kılıçdaroğlu'nun Engin Altay ve İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile liste yapmak istemesi Toprak'ı çileden çıkardı. Geçtiğimiz kurultayda da üzeri çizilen Toprak, liste hazırlayan Kılıçdaroğlu'na, "Beni İstanbul seçimleri için görevlendirdiniz. Git Gökan Zeybek'i destekle dediniz. Ben de gidip örgütle toplantılar yaptım. Cemal Canpolat başkan oldu. Şimdi siz burada onunla liste pazarlığı yapıyorsunuz. Artık ben bu oyunun içinde yokum" dediği öğrenildi. Toprak'ın bu tartışmanın ardından PM'ye adını yazdırmadığı kulislere yansıdı.
Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi delik deşik oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN