O sözler halka da açık bir hakaret

Ankara Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma başlattı. Erdoğan'ın avukatları ise suç duyurusunda bulunup, tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde "Bu söz sadece müvekkilimize değil, onu bu makama layık görenlere yapıldı" denildi

Giriş Tarihi: 19.1.2016
O sözler halka da açık bir hakaret
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin 35. Olağan Kurultayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alarak "Senin için şeref ve namus ne anlama geliyor? Ya adam gibi tarafsızlığını korur saygı görürsün ya da tarafsızlığını korumazsan sana her gün namus ve şerefi hatırlatırım. Soruyorum sen namus ve şereften ne anlıyorsun? Diktatör bozuntusu..." demişti. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde Kılıçdaroğlu'nun son dönemdeki konuşmalarında ısrarlı bir şekilde hakaret kastıyla hareket ettiği belirtildi. Dilekçede "Şüpheli, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanımıza karşı onur, şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış, atılı suçu alenen işlemiştir" denildi.

Kılıçdaroğlu'na soruşturma


"MİLYONLARA HAKARET"
Erdoğan'ın avukatları ayrıca Kılıçdaroğlu'na 100 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, "Demokratik bir seçim sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'nin halk tarafından yüzde 52 oyla doğrudan seçilen ilk Cumhurbaşkanı sıfatına sahip olan, temel hak ve hürriyetler ile demokrasimizin gelişmesi doğrultusunda sayısız reformların mimarı olan müvekkilimizin diktatörlükle itham edilmesinin ne kadar yersiz olduğu izahtan varestedir. Bu ifade sadece müvekkilimize değil, verdikleri oylarla onu bu makama layık gören milyonlarca vatandaşımıza da yapılmış açık bir hakarettir" denildi. Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ı açıkça "Namussuz ve şerefsiz" olarak itham ettiği kaydedildi. Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun 15 Aralık ve 22 Aralık'taki grup toplantılarında da aynı hakarette bulunduğu belirtilerek, "Davalının, müvekkilimize yönelik uzun süredir devam edegelen üslubunun daha da sertleşerek ve çirkinleşerek süreceği sabittir. Bu çirkin üslubuna karşı caydırıcı tazminata hükmedilmesi elzemdir" denildi.

KILIÇDAROĞLU BU FORMÜLLE TARİH YAZDI

FEZLEKE HAZIRLANACAK MECLİS'E GÖNDERİLECEK

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kongredeki konuşmasının basında yer almasının ardından Ankara Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral "diktatör bozuntusu" sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan soruşturma açtı. Soruşturmayla ilgili TCK maddesi şöyle: "Cumhurbaşkanı'na hakaret eden kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." Suçun tekrarı halinde ceza 1/6 oranında artıyor. Soruşturma dosyasının Parlamenter Suçlar Bürosu'na gönderilmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu hakkında savcılıkça hazırlanacak fezlekenin daha sonra TBMM'ye gönderileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
O sözler halka da açık bir hakaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN