Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de PKK'nın yıktığını devlet onaracak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından heyetin kısa süre içinde Şırnak'ın ilçesinde gelerek tespitlerde bulunacağı, yaraların sarılması ve teröristlerin verdiği zararın giderilmesine yönelik çalışmalar yapacağı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 10:36
Silopi'de PKK'nın yıktığını devlet onaracak!
Silopi'de bölücü terör örgütü üyelerinin yakalanması, teröristlerce patlayıcılarla tuzaklanmış olarak kurulan barikat ve hendeklerin bertaraf edilmesi, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulanmaya konulan sokağa çıkma yasağının Salı gününden itibaren her gün 05.00-18.00 saatlerinde kaldırılmasıyla teröristlerin ilçeye verdiği zarar daha da gün yüzüne çıktı.
TSK ve emniyet unsurlarınca yürütülen ve başarıyla tamamlanan "Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu" kapsamında, bölücü terör örgütü üyelerince oluşturulan 518 barikat yıkıldı, 270 hendek kapatıldı. Güvenlik güçleri, 35 gün süren operasyonun ilk 20 gününde teröristleri, kalan günlerde sokaklara döşenen, evlere tuzaklanan 800 el yapımı patlayıcıyı etkisiz hale getirdi.
- Vatandaşlara uyarı
Bu arada, ilçedeki vatandaşlar özellikle yapılan anonslarla evlerinde teröristlerce tuzaklanmış olası patlayıcılara karşı uyarılıyor. Teröristlerin evlere girecek güvenlik güçlerine yönelik, soba ve buzdolabından battaniye altına kadar birçok yere patlayıcı tuzakladığına dikkati çeken yetkililer, evlerinde şüpheli kablo, düzenek gören vatandaşların hemen güvenlik güçlerine haber vermesini istiyor. Bu kapsamda yapılan ihbarlara güvenlik güçleri hemen müdahale ediyor. Olay yerine giden ekipler gerekli kontrolleri yapıyor.
Operasyonun tamamlanması ve sokağa çıkma yasağının gündüz saatlerinde kalkmasıyla ilçede hayat yeniden normale dönmeye başladı. Teröristlerce oluşturulan barikat ve hendekler nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlar yeniden evlerine dönmeye başlarken, ilçe merkezindeki caddeler yeniden hareketlendi. İlçe dışına giden ailelerin evlerine dönüşleri dolayısıyla Silopi girişlerindeki güvenlik noktalarındaki uzun kuyruklar oluştu.
- Okullara Türk bayrağı asıldı
Operasyonlar kapsamında güvenlik güçleri ile teröristler arasında yoğun çatışmaların çıktığı Barbaros, Başak ve 23 Nisan mahallerinde ise yaşananların izlerini görmek mümkün. Teröristlerin karargah olarak kullandıkları Cumhuriyet İlkokulu ile 23 Nisan Ortaokulu'na verdikleri zarar ise dikkati çekiyor. Sınıfları mevzi olarak kullanan teröristler binaların dış cephelerine açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş etti. Okul duvarlarına bölücü terör örgütü lehine sloganlar yazan teröristler, binaların çevrelerine ise el yapımı patlayıcı döşedi. Bölgeyi teröristlerden arındıran güvenlik güçleri de okullara Türk bayrağı astı. Söz konusu mahallelerde oturan ve evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlar ise sokağa çıkma yasağının kalkmasıyla evlerine gitti. Teröristlerce patlayıcı tuzaklanan evlerindeki zararı gören birçok vatandaş bölücü terör örgütüne tepki gösterdi.
Teröristler, Başak Mahallesi'ndeki Fatih Camii'ne de büyük zarar verdi. Burayı da mevzi olarak kullanan teröristler cami duvarına açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş açtı. Yaşananlar nedeniyle caminin tüm camları kırılırken avlusunda da büyük hasar oluştu.
Teröristlerin ilçeye verdiği zararın giderilmesine yönelik de harekete geçildi. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir heyet kısa süre içinde Silopi'ye gelecek. İlçede bölücü terör örgütünce verilen zararı tespit edecek heyet, yaraların sarılması ve giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silopi'de PKK'nın yıktığını devlet onaracak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN