Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öz yönetim ilanı mahkemede!

'ın Silvan ilçesinde sözde "öz yönetim" ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan, aralarında Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı'nın da bulunduğu 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına başlandı.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 16:09
Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Hayati Cesur ile İsa Yanık tutuklu bulundukları Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Sincan Cezaevi'ndeki Bodakçı ise avukatı aracılığıyla SEGBİS ile duruşmaya katılmak istemediğini beyan etti.
Sanıklardan Yanık, savunmasında, olay tarihinden 3 gün önce cami hoparlöründen basın açıklaması yapılacağına ilişkin anons gerçekleştirildiğini belirtti.
Açıklamanın olayların bitmesine yönelik olacağı düşüncesiyle belirtilen alana gittiğini ifade eden Yanık, basın açıklamasının "özerklik" ile ilgili olduğunu bilmediğini savundu.
Yanık, "Çatışmaların ve akan kanın durması için açıklamaya katıldım. Olayların devam etmesini istemiyordum. Suçsuzum, tahliyemi talep ediyorum" ifadelerini kullandı.
Tutuklu sanık Cesur ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek, tahliyesini istedi.
Cumhuriyet savcısı, hakkında yakalama kararı bulunan zanlıların yakalanması, suçu işlediğine ilişkin kuvvetli şüpheye dayalı somut delillerin bulunduğu gerekçesiyle sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme, sanıklar Bodakçı, Yanık ve Cesur'un, "Delillerin tam toplanmamış olması", "Sanıkların kaçma, delilleri karartma ve yok etme" şüphesini gerekçe göstererek, oy çokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.
Mahkeme heyeti, Silvan Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılarak, 15 Ağustos 2015'ten itibaren ilçede meydana gelen eylemlerde, belediyeye ait iş makinelerinin kullanılıp kullanılmadığı, sanıkların eylemlerde yer alıp almadıklarına ilişkin soruşturma evraklarının varsa gönderilmesini istedi.
- Mahkeme başkanı muhalefet şerhi koydu
Mahkeme başkanı, sanıkların tutukluluk halinin devamına ilişkin karara, "Sanıkların tutuklulukta geçireceği sürenin telafisi imkansız zararlara neden olacağı" gerekçesiyle muhalefet şerhi koydu.
- İstenilen ceza
İddianamede, tutuklu sanıklar Yüksel Bodakçı, İsa Yanık, Hayati Cesur ve yakalama kararı çıkartılan sanıklardan Barış Gülenyüzlü, Melikşah Teke, Aynur Sümer ve Ayser Yapıcı hakkında "Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, Bodakçı hakkında da "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öz yönetim ilanı mahkemede!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN