'ya para aktaran kaçakçılara operasyon: 18 tutuklama

Mardin, Diyarbakır, Antalya, İstanbul, Kocaeli ve Batman illerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, BOTAŞ'a ait boru hatlarından lığı yapan bir şebeke çökertildi. Gözaltına alınan 26 kişiden 18'i tutuklandı.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 13:57 Güncelleme Tarihi: 21.1.2016 14:00
PKK'ya para aktaran kaçakçılara operasyon: 18 tutuklama

Mardin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mardin ve Diyarbakır'dan geçmekte olan Dörtyol BOTAŞ boru hattından lık yapan ve ham petrolü karışımlı kaçak a dönüştüren şüpheliler ile ilgili yapılan çalışmalarda, Mardin, Batman, Diyarbakır ve Kahramanmaraş illerinde olmak üzere 7 farklı olayda toplam; 157 bin 936 litre kaçak akaryakıt (ham petrol-karışımlı akaryakıt) ve kaçak akaryakıt sevkiyatında kullanılan 7 araç (kamyon-tanker-çekici) ele geçirildi.

Mardin'in Midyat ilçesi Düzoba mevkiindeki kaçakçıların rafineri olarak kullandığı tespit edilen yerin mühürlendiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "İçerisindeki kaçak akaryakıt ve ekipmanlara el konulmuştur. Dörtyol BOTAŞ Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan petrol kaybına ilişkin tespitte, toplam 2.176.525,43 TL'lik petrol kaybının olduğu belirlenmiş, şüphelilerin bu finansmandan bölücü terör örgütü 'ya para aktardıkları tespit edilmiştir. Ayrıca Mardin'in Artuklu, Kızıltepe, Derik, Nusaybin ilçeleri, Diyarbakır, Antalya, İstanbul, Kocaeli ve Batman adreslerinde yapılan eş zamanlı operasyonlarda ise; Diyarbakır ili Elazığ yolu üzeri Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir yağ fabrikasında yapılan aramada fabrikanın kaçak rafineri tesisi olduğu tespit edilmiş ve tesis içerisinde ham petrol atığı olduğu düşünülen 23 bin 025 litre menşei belli olmayan petrol artıkları ele geçirilmiştir. Savcılığa sevk edilen 26 şahıstan 2'si savcılıkça serbest bırakılmış, mahkemeye sevk edilen şahıslardan 6'sı adli kontrol ve yurt dışı yasağı tedbiriyle serbest bırakılmış, 18 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'ya para aktaran kaçakçılara operasyon: 18 tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN