Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oda Tv'nin "İmam 'Alevi' Dedi Sela Okumadı" Yalanı

Oda TV'de yayınlanan "İmam 'Alevi' dedi sela okumadı" haberinin yalan olduğuna dair Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından bir basın duyurusu yapıldı. Diyanet İşler Bakanlığı hiçbir ayrım gözetmeden, vatandaşlardan sela okunması hususunda gelen taleplerin eksiksiz olarak yerine getirildiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 23.1.2016 18:40 Güncelleme Tarihi: 23.1.2016 20:09
Oda Tv'nin İmam 'Alevi' Dedi Sela Okumadı Yalanı

ODA TV'DEN YALAN HABER

22 Ocak 2016 tarihinde Oda Tv haber sitesinde "İmam 'Alevi' Dedi Sela Okumadı" başlığıyla bir haber yapıldı. Haberde İzmir'in Konak ilçesindeki Kemeraltı Çarşısı'nda esnaflık yapan bir kişinin vefat etmesi üzerine, Konak Müftülüğü'ne bağlı Kemeraltı Camii'nde sela okunması için müezzine yazılı bir şekilde başvuru yapılmasına rağmen, selanın okunmadığı ileri sürüldü. Bunun üzerine imamla görüşüldüğü ve imamın "V.T, hiçbir zaman camiye namaza gelmedi. Alevinin selası okunmaz." dediği de iddia edildi.

Haberin devamında imamın sela okumayı reddetmesi üzerine İzmir İl Müftülüğü ile görüşüldüğü, sonrasında cami müezzini Mehmet Uçaroğlu tarafından sela yerine başka bir dua okunduğu da ileri sürüldü.

DİYANET İŞLERİ BAKANLIĞI İDDİALARI YALANLADI

Başta Oda Tv olmak üzere çeşitli medya organlarında "İmam Alevi diye selasını okumadı" şeklinde haber yapılan iddiaya ilişkin, bugün Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir basın duyurusu yapıldı. Diyanet İşleri, yaptığı basın duyurusunda "Alevi diye selası okunmadı" başlıklı haberlerin doğru olmadığını ifade etti.

DİYANET: AYRIM GÖZETMEDEN TALEPLERİ EKSİKSİZ YERİNE GETİRİYORUZ

Söz konusu haberle ilgili olarak inceleme yaptıklarına, hayatını kaybeden esnafın selasının Kemeraltı Cami imam ve müezzin kadrosu münhal (boş) olması nedeniyle Fahri Görevli Mehmet Uçaroğlu tarafından 21 Ocak 2016 Saat: 14:30'da verildiğine dikkat çeken Diyanet İşleri "Bu durum caminin güvenlik kamera kayıtlarında da mevcuttur." şeklinde açıklamada bulundu. Ayrıca Diyanet İşleri, camilerde hiçbir şekilde ayrım gözetmeden, vatandaşlardan sela okunması hususunda gelen taleplerin eksiksiz olarak yerine getirildiğini de vurguladı.

Diyanet İşleri'nin kamuoyuna yönelik yapmış olduğu basın duyurusuna istinaden, Oda Tv'nin hayatını kaybeden esnafın Alevi olduğu gerekçesiyle selasının okunmadığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Kaynak: Günün Yalanları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oda Tv'nin "İmam 'Alevi' Dedi Sela Okumadı" Yalanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN