Biden, Türkiye ile dört başlıkta pazarlık yaptı

Giriş Tarihi: 24.1.2016 20:56 Güncelleme Tarihi: 25.1.2016 03:58
Biden, Türkiye ile dört başlıkta pazarlık yaptı

ABD Başkan Yardımcı Joe Biden’ın İstanbul’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile sıkı bir pazarlığa giriştiği ortaya çıktı.

Görüşmelerde Suriyeli muhaliflerin eğitimi, Türkiye sınırının korunması için teknoloji transferi, PKK'nın Suriye kolu YPG ve Irak'ın Musul kentinde DAEŞ'e karşı yapılacak operasyonda Türkiye'nin katkısı pazarlıklar yapıldı. Beklenenin tersine Viyana süreci olarak bilinen Suriye politik müzakereleriyle ilgili olarak liderler bir görüşme yapmadı. Wall Street Journal gazetesine göre başlıklar şöyleydi:

SURİYELİ MUHALİFLER

Wall Street Journal gazetesine konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, Biden'ın Suriye sınırındaki son DAEŞ mevzilerinin temizlenmesi için Suriyeli Araplar ve bazı Türklerin de yer alacağı bir gücün eğitilmesi ve silahlandırılması konusunda son detaylara şekil verdiğini belirtti. ABD Savunma Bakanı Ash Carter, geçen hafta yaptığı açıklamada söz konusu girişime sıcak baktıklarını söylemişti. Programın önümüzdeki haftalarda iyice netleşmesi bekleniyor.

SINIR YARDIMI TEKLİF ETTİ

7 saat boyunca iki Türk liderle görüşen Biden, aynı zamanda Türkiye sınırında DAEŞ sızmalarına karşı daha fazla adım atılabilmesi için teknoloji yardımı ve teknik destek önerdi. ABD İçişleri Bakanı Jeh Johnson'ın Şubat'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında şekillenmesi beklenen yardım paketinde gözlem balonları ve tünelleri tespit edecek denetim sistemi bulunuyor.

YPG RUSLARLA ÇALIŞABİLİR

Biden aynı zamanda YPG ile ilgili olarak iki ülke arasındaki farklılıkları da azaltmaya çalıştı. Biden, ABD'nin durumunu açıklamak için "Eğer YPG'ye destek vermezsek Ruslarla çalışacaklar ve Suriye sınırının tamamını ele alacaklar" dedi. Halihazırda Amerikalılar YPG'nin Cerablus'u geçerak Fırat'ın batısına geçmesine destek vermiyor. Üst düzey Amerikalı yetkili, Türkiye'nin geçmişte YPG ile PKK arasındaki farkı tanıdığını fakat şu an politik nedenlerle bu ayrımı tanımadığını iddia etti.

MUSUL ANLAŞMASI

Üst düzey Amerikalı bir yetkili, Biden ve Türk liderlerin Irak'ın Başika kampında bulunan Türk askeriyle ilgili tansiyonları düşürmek için de bir formülde uzlaştığını söyledi. Henüz Bağdat tarafından onaylanmayan ve içeriği halen tartışılan plana göre Türkiye ve Bağdat, Musul'un DAEŞ'ten geri alınması sürecinde ABD'ye destek verecek. Amerikalı yetkililere göre anlaşmanın Irak Başbakanı Abadi ile de görüşülmesi gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biden, Türkiye ile dört başlıkta pazarlık yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN