PKK da DAEŞ de ortak düşmanımız

Giriş Tarihi: 24.1.2016
PKK da DAEŞ de ortak düşmanımız
Başbakan Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcı Biden hemfikir:

Başbakan Davutoğlu: DAEŞ, PKK, DHKP-C ve El Nusra terör örgütleri arasında fark görmüyoruz. ABD ile örgütlere karşı birlikte davranma konusunda hassasiyetimiz var.

ABD Başkan Yardımcısı Biden: DAEŞ, PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz. Terörist gruplardır. Türkiye'ye, Türk halkına zarar veren kişilerin, örgütlerin karşısındayız.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden İstanbul'da dün Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde görüştü. 2 saat 15 dakika süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Korgeneral Satı B:ahadır Köse de katıldı. Görüşmenin ardından Davuoğlu ve Biden ortak basın açıklaması yaptı. Açıklama Davutoğlu şunları söyledi:

ÜÇ RİSK UNSURU: Biz DAEŞ, PKK, DHKP-C, El Nusra gibi terör örgütleri arasında bir fark görmedik, görmüyoruz. ABD ile bütün bu terör örgütlerine karşı birlikte davranma konusunda hassasiyetimiz var. Biden Irak ile yakından ilgilenmiştir. Bugün de haritalar üzerinde tek tek bütün kritik bölgeleri ele aldık. Türkiye sınırları boyunca ki şu anda Irak'ta ve Suriye'de sınırlarımızın ötesinde bir devlet otoritesi maalesef yok. Bir muhatabımız yok. Suriye'de, Türkiye aynı anda üç risk unsurunu birlikte bir tehdit olarak görmektedir: Rejim, DAEŞ ve YPG. Bu üç unsura karşı da gerektiğinde ulusal güvenliğimizin gerektirdiği her türlü adımı atmak konusunda kararlı bir tutum sergiliyoruz.

TERÖRE DESTEK, FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ OLAMAZ

RUSYA ORTAK KAYGIMIZ:
Suriye muhalefetinin temsili konusunda hiçbir bulanıklık, hiçbir belirsizlik olmaması. Biz, Amerika'nın da bu görüşü paylaşmasından memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'nin hedefi sınırlarımızda bütün DAEŞ unsurlarının temizlenmesidir. Son günlerdeki Suriye ılımlı muhalefetinin DAEŞ'e karşı yürüttüğü mücadele ABD tarafından destekliyor.Rusya hava operasyonlarının bu mücadeleyi sekteye uğratmaması konusunda ortak kaygılarımızı paylaştık. Sınırımızda ne DAEŞ ne PKK ne rejimin paramiliter unsurlarını görmek istemiyoruz.

IRAK'TAKİ PKK VARLIĞI: Türkiye olarak önem verdiğimiz husus YPG. PKK'nın bir parçasıdır ve destek almaktadır. Suriye Türkiye sınırı hassasiyeti dolayısıyla Nusaybin gibi Cizre gibi Akçakale gibi neredeyse şehirlerin ortadan bölündüğü konjonktürde Suriye'den Türkiye'ye her türlü silah aktarımını, terörist sızmasını Türkiye olarak düşmanca bir tavır olarak telakki ettiğimizi paylaştım. Irak'ta aynı şekilde özellikle Başika'daki Türkiye'nin eğitim kampı çerçevesindeki gelişmeleri ele aldık. Irak'ta PKK mevcudiyeti Türkiye'nin etkin bir mücadelede yer almasını gerekli kılmaktadır. Türkiye Irak'ın egemenliğine saygı çerçevesinde bulunmaktadır. Orada bulunuşumuzun tek hedefi vardır DAEŞ'in Musul'dan uzaklaştırılması. Ülke içinde teröre karşı verdiğimiz mücadele son silahlı unsur Türkiye'yi terk edene kadar sürecektir.

BAŞİKA KONUSUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI!

'GÜNEYDE DEVLETE ENGEL OLACAĞIZ'


ABD Başkan Yardımcı Biden ise basın açıklamasında şunları söyledi:

Bizim Türkiye'yle ilişkilerimiz çok önemlidir. DAEŞ, PKK, El Nusra konusunda hem fikiriz. Terörist gruplardır. Türkiye'ye, Türk halkına zarar veren kişilerin, örgütlerin karşısındayız. Bizim ortak misyonumuz DAEŞ'i ortadan kaldırmaktır. Bu konuda gayet kesiniz. Sadece Avrupa ve sadece bölge değil, Türkiye'de de biz DAEŞ'i yok etmek için işbirliği yapıyoruz. Sizin güney sınırlarınızda onların ayrı devlet kurmasına engel olacağız. Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu tek tehlike DAEŞ değil. PKK de aynı şekilde bir tehlikedir. Hükümetiniz geçmişte PKK'yla barış elde etmeye çalıştı ama başarılı olmadı. Sizin karşınızda başka seçim bırakmadı.
Biz, Irak konusundaki katkılarınızı da takdirle konuşuyoruz. Ankara'yla, Bağdat'la çalışmalarımıza devam edeceğiz. Diğer ilgili taraflarla birlikte Musul'u geri almak için çalışacağız. Musul bu bölgedeki herhangi bir ülkenin emrinde, idaresinde olmayacak. Türkiye Başbakanı arkadaşım Davutoğlu ve Irak liderleriyle de bu konularda anlaşma elde edeceğim.
Kıbrıs'ta çözümde Türkiye büyük bir rol oynuyor. Bunun Avrupa'nın güvenliğine katkısı olacak. Azerbaycan'dan İsrail'e, Irak'a, Avrupa'ya kadar büyük rol oynamanız için potansiyel var. Biz de bu pozisyonu kazanmanız için elimizden gelen desteği göstereceğiz. Türkiye stratejik partnerimizdir.

BAŞİKA KONUSUNDA MUTABAKAT OLUŞTU

Başbakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre; Başbakan Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcısı Biden arasındaki görüşmede Başika kampı ve Irak'taki DAEŞ varlığı da konuşuldu. Görüşmede Başika Kampı ve Irak'ta DAEŞ'le mücadele konusunda koordinasyonun güçlendirilmesi ve yeni inisiyatiflerle yola devam edilmesi konusunda mutabakat oluştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK da DAEŞ de ortak düşmanımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN