Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni anayasa için açık çek

Giriş Tarihi: 24.1.2016
Yeni anayasa için açık çek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 35. olağan kurultayın ardından yeni Parti meclisi üyeleri ile ilk toplantısını yaptı. CHP Genel merkezi'ndeki toplantı öncesi konuşan Kılıçdaroğlu, CHP'nin ezberleri bozacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmaları konusunda partisinin görüşlerini 10 madde halinde özetleyerek şunları söyledi: "Eğer Sayın Davutoğlu 'Biz de bu on maddeyi aynen kabul ediyoruz' diyorsa, bütün kapılarımız açık, gönlümüz açık. Bu ülkeye özgürlükçü demokrasiyi getirin. Kimse kimseyi üzmesin. Ahlak temeli olacak. Güzel laflar edebiliriz ama bunları hayata geçirmemiz lazım. Biz açık çek veriyoruz." Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da okula bomba atılmasıyla ilgili ise, "Bunlarda vicdan yok. Terörün eğer acımasızlığını görmek istiyorsanız, okulun bahçesine atılan el bombasına bakacaksınız. Terörün amacı, kimliği, inancı ne olursa olsun, karşı durmak zorundayız" dedi.

'İki komisyon kuruldu'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu tasarı taslaklarını hazırlamak üzere Adalet Bakanlığı'nda iki ayrı komisyon kurulduğunu belirtti. Bozdağ, "Tasarılar en geç Ekim 2016'ya kadar TBMM'ye gönderilecektir. 2016 Türkiye için darbecilerin ürünü siyasi partiler ile seçim kanunlarından kurtulduğu yıl olacak" dedi.

STK'lardan anayasa platformu

Memur-Sen, Hak-İş, Anadolu Platformu, ASKON, Birlik Vakfı, Ensar Vakfı, Cihannüma Derneği, HUDER, İHH, İlim Yayma Cemiyeti, İnsan ve Medeniyet Hareketi, MÜSİAD, ÖNDER, TGTV ve TÜMSİAD, anayasa konusunda çalışmalar yürütmek üzere Yeni Anayasa Platformu'nu oluşturdu. Platform, bu kuruluşların imzasını taşıyan bir çağrı metni yayımladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni anayasa için açık çek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN