Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kürtlerin değil PYD'nin olmasına karşıyız"

Davutoğlu: Bir terör örgütünün muhalif hareketlerin arasına katılarak, bu müzakerelere katılması, bizim açımızdan kabul edilebilir değil

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Kürtlerin değil PYD'nin olmasına karşıyız
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cenevre görüşmelerinde Kürtlerin masada bulunması gerektiğine vurgu yaparak, "Kürtlerin olmadığı bir masa eksik olacaktır. Ancak biz, Kürtlerin değil, bu Kürtlere de zulmeden YPG'nin ve PYD'nin masaya oturmasına kesinlikle karşıyız" dedi. Davutoğlu, partisinin TBMM'deki Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Suriye'deki durumu içinden çıkılmaz bir hale getirme çabası gösteren ülkelere karşı, Türkiye'nin Suriye'de yaşanan dramın biran önce son bulması yönünde elinden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceğini vurguladı.

PYD'NİN YERİ REJİMİN YANI

Bu çerçevede, Suriye için kurulacak masanın sağlıklı bir çerçevede oluşturulmasını önemsediklerinin altını çizen Davutoğlu, şöyle konuştu: "Bizim 'Suriye'de Kürtlere yönelik önyargılı bir tutumumuz olduğu' belli çevreler tarafından, maksatlı bir şekilde dile getiriliyor. Buradan tekrar ifade ediyorum ki biz, Suriye'de Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin, Sünnilerin, Nusayrilerin, Hıristiyanların hep beraber bir arada olduğu bir masa olması gerektiğini düşünüyoruz. Kürtlerin masada bulunması bir zarurettir. Ancak biz, Kürtlerin değil, bu Kürtlere de zulmeden YPG'nin ve PYD'nin masaya oturmasına kesinlikle karşıyız. Bir terör örgütünün, muhalif hareketlerin arasına katılarak, bu müzakerelere katılması, bizim açımızdan kabul edilebilir değildir. PYD'yi illa ki masanın kenarına oturtmak isteyen birileri varsa, PYD'ye o masada yakışan yer, onurlu bir mücadele veren muhaliflerin yanı değil, rejimin yanıdır. Rejimle işbirliği yapan PYD hiçbir şekilde Suriye halkının haklı mücadelesini temsil edemez. Halkına katliam yapan bir rejimle yaptıkları işbirliğinin doğal sonucu bu olmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kürtlerin değil PYD'nin olmasına karşıyız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN