Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK, hedefinden asla sapmadı

Geçtiğimiz ağustosta ilan edilen sözde özyönetimle ilgili Diyarbakır'da hazırlanan ilk iddianame tamamlandı: Terör örgütü önce özyönetim, ardından konfederal yönetimle bağımsız devlet planlıyor

Giriş Tarihi: 27.1.2016
PKK, hedefinden asla sapmadı
Terör örgütünün Ağustos 2015'te ilan ettiği sözde özyönetim ilanıyla ilgili soruşturmalar sürerken, Diyarbakır'daki benzer girişimlere ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık ilçedeki 293 kritik noktanın tespitini yaptı. Bu noktaların çoğunda patlayıcı tuzakları olduğu belirtilen iddianamede 8 ayrı yerde keskin nişancı bulunduğu belirtildi. Soruşturma savcısının talebi üzerine, görevden alınan Sur Belediyesi eş başkanları Seyit Narin ve Fatma Şık Barut'un da aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında, 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. Dava iddianamesinde yer alan çarpıcı tespitlerden bazıları şöyle;

ÜÇ AŞAMALI PLANIN İLK AYAĞI
PKK bağımsız devlet kurma amacından hiç sapmadı. Bu amaca ulaşmak için sözde "özerk yönetim", ardından da "konfederal yönetim" gibi talepler, örgütün bağımsız devlet kurma amacına yönelik planın bir parçasıdır.
PKK kurulduğu günden beri Türkiye, Irak, Suriye ve İran toprakları üzerinde 'birleşik bağımsız Kürdistan' devleti kurma hedefinden asla sapmadı ve günümüze kadar bu hedefe bağlı hareket etti.

'BİLGİM YOKTU' DEDİLER
Davanın sanıklarından Sur'daki açıklamayı okuyan Güneş Ölmez, "İçeriği hakkında bilgim yoktu" dedi. Diğer sanık DBP Sur İlçe Eş Başkanı Ali Rıza Çiçekli de "Davet üzerine oraya gittim" diye konuştu. Sur Belediyesi Eş Başkanı Fatma Şık Barut, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyid Narin ise, açıklamaya örgüt çağrısı ile katılmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK, hedefinden asla sapmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN