Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahraman

Giriş Tarihi: 28.1.2016
Kahraman

Başından vuruldu, yaralı olarak çatıştı. F-16'lara yer gösterip mevzilerin imha edilmesini sağladı. Genelkurmay, bir ilke imza atarak Dağlıca kahramanı Astsubay Volkan'a övgüler yağdırdı

Astsubay Başçavuş Volkan... Geçen yıl 6 Eylül'de, terör örgütü PKK'nın Hakkari Dağlıca'daki Tabur Komutanlığı'na yaptığı saldırıyla gündeme geldi. O saldırıda, Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay İlker Çelikcan'ın da aralarında olduğu 16 asker şehit olmuştu. Genelkurmay, başından vurulan ancak mermi kafa derisini sıyırıp miğfere saplandığı halde çatışmaya devam eden Astsubay Başçavuş Volkan'ın öyküsünü paylaştı: Astsubay Başçavuş Volkan, yaralı halde çatıştı, F-16'lara yer göstererek teröristlerin mevzilerinin imha edilmesini saldırının püskürtülmesini sağladı. Astsubay Başçavuş Volkan'ın öyküsü ilk kez alışılmışın dışında bir paylaşımla duyuruldu. O kahraman, Genelkurmay Başkanlığı'nın ifadelerine göre şöyle anlatıldı:

GÖNÜLLÜ OLARAK KATILDI: 6 Eylül 2015 tarihinde Hakkâri Dağlıca'da 16 askerle birlikte şehit düşen Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay İlker Çelikcan için Çelikcan-1 adıyla operasyon başlatılmıştı. Konya'da bulunan 3'üncü Ana Jet Üssü'nde görev yapan Hava Personel Astsubay Başçavuş Volkan da 29 Eylül-8 Ekim 2015 tarihleri arasındaki bu operasyona gönüllü olarak katıldı.

TSK'dan bir ilk: Başçavuş Volkan!


BEBEK KATİLİ PKK İLE MÜCADELE SÜRECEK

HER ŞEY GÖZÜNÜN ÖNÜNDEN GEÇTİ: (Başından vurulduktan sonra) O anlarda, hayatının bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçtiğini hatırlıyor genç astsubayımız Başçavuş Volkan. İlkokula başladığı günü, askerlik yemini ettiği anı, mezun olarak astsubay rütbelerini taktığı o görkemli mezuniyet törenini, bir tanecik annesini, gözyaşlarını saklamaya çalışan gururlu babasını... Hepsi tek tek gözünün önünden geçiyor... Öyle ya belki bir daha dönememek var, sevdiklerine bir kez daha sarılamamak var. Hayatının o andan itibaren tamamen değişme ihtimali var... Aldığı yaranın, yaşadıklarının ilk anda onda ne türlü izler bırakacağı o anda bilinemiyor ki. Çok şükür bütün bunların hiçbiri olmuyor ve kahraman astsubayımız aldığı yaranın tedavisi sonrasında şu anda aslanlar gibi görevinin başında...
AĞIR SİLAHLARLA ATEŞ ETTİLER: 30 Eylül 2015 tarihinde saat 08.45 sularında Astsubay Başçavuş Volkan'ın da içinde bulunduğu mevzilere teröristler tarafından Doçka, havan, roketatar gibi ağır silahlarla ateş edilmeye başlanıyor, aradaki mesafe 30 metrelere kadar düşmüştür. Çatışmanın devam ettiği dakikalarda iki Jandarma Uzman Çavuş; biri kasık bölgesinden ve kolundan diğeri omuz bölgesinden yaralanmıştır.
YARALI ARKADAŞLARI İÇİN: Yaralanan bu iki vatan evladının ateş altından uzaklaştırılmasına çalışılmış ancak, teröristlerin kullandığı ağır silahlardan dolayı bu konuda zorluklar yaşanmaktadır. Astsubay Başçavuş Volkan ise o anda içerisinde bulunduğu Jandarma Özel Harekât Taburu ile birlikte, teröristlerin yerleştiği Doçka ve Keskin Nişancı Mevziini tespit ederek jet uçaklarımız tarafından nasıl bertaraf edilebileceklerinin planlarını yapmaya çalışmaktadır. Çünkü yaralı Uzman Çavuşları vakit kaybetmeksizin bölgeden uzaklaştırabilecek en pratik çözüm jetlerimizin teröristlerin silahlarını imha etmesidir. Bunun bilincinde olan Astsubay Başçavuş Volkan yoğun ateş altında siperden kafasını defalarca çıkararak öncelikle Doçka Mevziini tespit ediyor ve saat 10.00 sularında jet uçaklarından Yakın Hava Desteği isteğinde bulunuyor.
GÖREVİNİ YARIDA BIRAKMADI: Özel eğitimli bu genç askerin uzun bir süreye ve belirli melekelerin kazanılmasına dayalı eğitimi işte tam da bu noktada devreye giriyor. Müthiş bir görev bilincine sahip kahramanımız yaralanmasına rağmen görevine kaldığı yerden devam ediyor ve jet uçaklarının hedeflerini imha etmelerini sağlıyor. Teröristlerin kullandığı Doçka'nın susturulmasından sonra taarruz helikopterleri bölgeye giriyor ve Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanlığı ve İleri Muharebe Kontrolörü Tim Personelinin karşılık vermeye başlamasıyla birlikte, bölgede yığınak yapmış çok sayıda terörist ağır kayıplar veriyor ve sızma girişiminden vazgeçip geri çekiliyor.
KOMUTANDAN TEŞEKÜR: Sonraki günlerde Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanı "Jandarma Özel Harekât Taburu sayenizde rahat etti, teröristler bir daha yaklaşmaya cesaret edemedi" diyerek kahraman astsubayımıza teşekkür ediyor.
TEDAVİDEN SONRA YENİDEN BÖLGEYE: Genç astsubayımız bu görevden sonra kısa süreli bir tedavi görüyor ve bir hafta sonra yine kendi isteği üzerine, Lice / Yolçatı'da 15-19 Ekim 2015 tarihleri arasında Yedinci Kolordu Komutanlığı (Diyarbakır) tarafından icra edilen operasyona ve 03-07 Kasım 2015 tarihleri arasında icra edilen Dicle Kurşunlu Kırsalı Operasyonuna katılıyor. Başçavuş Volkan yine kendi isteği üzerine Aralık 2015 tarihinde vatan toprakları dışında icra edilen bir başka göreve katılıyor.

"ER RYAN'I KURTARMAK" GİBİ...
Steven Spielberg'in epik savaş filmi "Er Ryan'ı Kurtarmak"ın daha ilk saniyesinde insanı çarpan müthiş bir sahne vardır. Film, çıkarma yapan bir birlik görüntüleriyle başlar ve daha ilk karede bir asker başlığından giren kör bir kurşunla hayatını kaybeder. Kahraman astsubayımız, Başçavuş Volkan'ın başına da aynı şey geliyor geçtiğimiz Eylül ayının son gününde. Tek farkla, terörle mücadele kapsamında icra edilen bir operasyonda hain bir terörist mermisi Başçavuş Volkan'ın kaskının önünden giriyor, onu şahadete taşımıyor ama kafa derisinin büyükçe bir parçasını sıyırıyor ve kaskın içine saplanıp kalıyor.

KAFASINDAKİ KASKTAN VURULDU
Genelkurmay , Astsubay Başçavuş Volkan'ın başından yara alışını da "Hayatın durduğu an" ifadeleriyle paylaştı: Hain teröristlerce sıkılan kör bir mermi Astsubay Volkan'ı kaskından vurmuş ve kafa derisinden büyükçe bir parçayı kopararak kaskın içerisinde durmuştur.

5 DALDA OSCAR ALDI
SpIelberg'In yönettiği film (1998), 2. Dünya Savaşı sırasında James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken yaşananları anlatıyor. 5 dalda Oscar ödülü alan film, ilk 20 dakikasındaki Normandiya Çıkarması sahneleriyle dikkat çekmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahraman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN